Düzce’nin mülk oluşunun 23. yılı

Düzce, 57. Hükümetin Hükûmet kararı ile 9 Ara 1999 yılında Türkiye’nin 81. ili oldu. Düzce Şehremini Dr. Faruk Özlü, genişlik canlı memleket özelliğini 23 yıldır koruyucu Düzce’nin el oluşuna ilgili hususi bire bir rey yayımladı.

Düzce’nin il oluşunun 23. yıl dönümü, devlet statüsü kazandığı 1999 yılını, depremleri ve sonrasında yaşananları akıllara getirdi. 23 sene bilahare 23 Kasım’de kendini hatırlatan hareket ve buruk doğru zımnında benzeri kanı yayımlayan Düzce Şehremini Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin depreme tedarikli, bilinçli ve şehirleşmesini zelzele yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirdiğine özen çekti.

Başkan Faruk Özlü “9 Boşluk bizim amacıyla çok koskocaman benzeri tarihtir. Düzce, ülkemizin genişlik canlı ve genişlik hızlı gelişen ili kendisine rastgele kesimin dikkatini üzerine çekmektedir. İl statüsü kazandığımız 23 yıl öncesi bizim üzere seçkin anlamda milat olmuştur. Bu müddet ortamında Düzce; yaşanan iki depremden ders çıkarmış, kentsel dönüşüm çalışmaları, yatay mimarlık anlayışı ve depreme dayanıklı yapılarla göz stokunu yüzde 80 oranında yenilemiştir. Esasta Düzce’miz, Türkiye’ye tumturak nazir olmalıdır. 23 Kasım’da yaşadığımız depremde konutları yenilemenin, akva yapılaşmanın ve ufki mimarinin ne büyüklüğünde koskocaman olduğu gördük. On Paralık yıkım olmaması bizim üzere muştulu oldu. İl statüsü kazanmamız buruk ayrımsız sebeple gerçekleşmiş olsa da Düzce o günden bu yana şişman gelişme ikmal etti. Bunu katıksız güzelliklerini, tarihi dokusunu turizme kazandırarak, sanayisi ve istihsal tesisleri ile istihdama verdiği katkıdan çok şen gözlemleyebiliriz. Burası Ankara ve İstanbul’un cemi ortasında, müthiş aynı ivme ile gelişmeye bitmeme fail bire bir noktadır. Düzce bizim evimizdir. Bu vasıta ile defaatle anlatmak isterim; zelzele ülkemizin bir gerçeğidir, tedbirlerimizi eli sıkı alarak yaşantımızı normal akışında sürdürmeliyiz. mülki idare namına biz, sorumluluğumuz altında olan gelişigüzel detayı titizlikle strateji etmeye bitmeme ediyoruz, akıllıcasına şehirleşmeyi tedarik etmek üzere gayretimizi sürdürüyoruz. Bu fikir ve düşüncelerle arz zihayat ilimiz, Düzce’mizin 23’üncü yılını hep alay malay daha güzelce günler yaşayarak geçirmeyi diliyorum” ifadelerinde bulundu. – DÜZCE

Share: