Malatya’da evi yıkılan depremzede: Çıktık, arkamızı döndük, aile yıkıldı

ZELZELE nedeniyle Malatya’daki evlerinin enkazı altında kalmaktan son anda kurtulan Kuşçu ailesi Bornovalı hayırseverler sayesinde ısıdam benzeri yuvaya kavuştu. Hareket sırasında iki kızıyla birlikte 3’üncü kattaki evlerinden çıktıklarını ve arkasına dönüp baktığında oturdukları apartmanın yan yatıp, yerle bir olduğunu söyleyen Gülseren Kuşçu (44), “Biz kapıdan aşama atınca apartman eğildi, yerle ayrımsız oldu. Biraz daha kalsaydık hepimiz ölürdük” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde nazik yıkıma neden olan depreme Malatya’üstelik yakalanan Gülseren Kuşçu, iki kızıyla gelişigüzel göçük altında kalmaktan akıbet anda kurtuldu. İzmir’in Bornova ilçesindeki Tuna Mahallesi Muhtarı Orhan Tahirler, Sinem Yöce ve Hayat Tikveçli’yle çok sayıda hayırhah, depremzede aileye Çamdibi Mahallesi’nde eşyalı bire bir eş hazırladı. Üç çocuğu, 1 gelini ile İzmir’e mevrut Mehmet Kuşcu (49) ve Gülseren Kuşcu depremin huysuz etkilerinden kurtulmaya çalışıyor.

Depremin meydana geldiği 6 Şubat gecesi iki kızıyla gelişigüzel evde bekâr kaldığını anlatan Gülseren Kuşçu, “Yer Sarsintisi çabucak sarsıntıyla birlikte çatırtılar gelmeye başladı. 21 yaşındaki kızım İrem’in odasının kapısı kilitliydi. Bire Bir yandan 8 yaşındaki beribenzer kızımı arıyordum. ‘Ölürsek üçümüz bedaheten ölelim’ dedim. Onları alır almaz kapıyı açtım ve bayağı indik. Birinci katta eltim, ikinci katta görümcem oturuyordu. Onların hepsini alıp dışarı çıkardım. Biz kapıdan kadem atınca apartman yan yatıp, yerle bir oldu. Az Buçuk daha kalsaydık hepimiz ölürdük” ifadelerini kullandı.’ÖMRÜMDE O  BÜYÜKLÜĞÜNDE IRI KAR TANESİ GÖRMEDİM’Ayrı evlerde güçlü iki oğlu ve iki gelininin dahi geldiğini ve dışarıda beklemeye başladıklarını anlatan Kuşçu, havanın çokça antipatik olduğunu ve lapa lapa kar yağdığını dile getirdi. Birçok akrabasını çökme altında kaldıkları üzere kaybettiklerini belirten Kuşçu, “Duygusal pazarı gibiydi. Dışarda elma büyüklüğünde kar yağıyordu. Ömrümde o büyüklüğünde balaban kar tanesi görmedim. Dizge bağırıp, kaçıyordu. Kıran kopuyor sandım. Lüp ilerisinde boş bire bir kayran vardı. Düşe kalka oraya vardık. Yolda üşüşmek imkansızdı. Depremin 3’üncü haset İzmir’e geldik. Malatya’bile kanı içre kalmıştık. Benzeri periyot elan kalsaydık hoşur kızım ayaklarını hissetmemeye başlamıştı. Buradaki insanları beni rahatlattı, ev gibi oldular. Kendimi evimde üzere hissettim” dedi.’MALATYA FANTOM ŞEHİR OLMUŞ’Mobilyacılık özne ve deprem sırasında işi dolayısıyla Giresun’da bulunduğunu anlatan Mehmet Kuşçu, depremi duyar duymaz yola çıktığını belirterek, “Malatya’dan 6 şahsiyet bire bir grup yerine Giresun’a gitmiştik. Bir haftadır oradaydık. Duyunca lahzada yola çıktık. Kişi evimizdi. 5 kardeşiz. Hepimizin evleri vardı. Malatya’dahi familya kalmadı. Orada kirada oturacağımız bir aile dahi namevcut. Fantom şehir üzere olmuş. Kendimize burada bir uyum kuracağız” diye niteleyerek konuştu. .  TOPLUMSAL MEDYADAN DUYURDULAREv sahibinin 2 kamer icar murat etmediğini dile getiren hayırseverlerden Sermaye Tikveçli, sosyal medyadan anons yaparak depremzede aileye arkalama topladıklarını söyledi. Tikveçli, “Depremden canını ağırlık kurtaran tıpkısı ailenin İzmir’e geldiğini duyduk. Duyurularımızı yaptık. Gelişigüzel yerden aradılar. Içtimai medyada paylaştık. Seçkin yerden müzaheret geldi. Gâh eşyalar Bornova Belediyesi’nden geldi. Haddinden Fazla sayıda bakir yük, battaniye, sağlamak, yatak, koltukla evimizi bu zor durumdaki ev için hazırladık. Ara Sıra eksiklerimiz kaldı, onları dahi gelişmemiş zamanda toplamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Share: