İzmir’e getirilen depremzede: Sarsıntı için 50 saniye dediler ama güya 50 periyot sürdü

KAHRAMANMARAŞ’ta depremde haddinden fazla sayıda akrabasını kaybeden Ferhat Cesaret (54), hareket çabucak yaşadıklarını anlattı. Zelzele sırasında açıkgöz olduğunu dile getiren Güven, “Önceki birden ‘güm’ diye bire bir patırtılı geldi. Taraf taraftan komşumun duvara vurduğunu zannettim. Hareket için 50 saniye dediler amma güya 50 dönüş sürdü” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili vuran depremlerin ardından İzmir’in Çiğli ilçesindeki Cahillik ve Spor Bakanlığı’na kapalı Kule Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen depremzedelerden Ferhat Cüret, çok pres günler yaşadıklarını anlattı. Dayısı ve halasının cenazesini zat elleriyle çıkardığını rapor eden Cüret, “Bizim evimizle halamların evinin beyninde 1 kilometrelik duruluk vardı. Önce kendimize gelmeye çalıştık. Sabah namazını kılıp, gezmek üzere yatakta çökertme telefonuyla mesafelik geçiriyordum. Ilk larp ‘güm’ diye niteleyerek tıpkısı curcunalı geldi. Yan taraftan komşumun duvara vurduğunu zannettim. Sonda çekyat silkelendi. Hemencecik ardından tıpkısı sacın üstüne kurnaz taş parçaları dökülüyormuş gibi ayrımsız gürültülü geldi ve anbean çoğaldı. Elektrikler kesildi. Dışarıya çıktım. Sarsıntı üzere 50 saniye dediler amma sanki 50 bölüm sürdü. Bitmedi, durmadı. 3  çocuğum var, eşimle bu arada onlar farklı evimde kalıyorlardı. Ayrımsız yandan çocuklarımı düşündüm aynı yandan bile ‘Burada öleceğim’ dedim” ifadelerini kullandı.

‘ÖLENE BÜYÜKLÜĞÜNDE UNUTAMAYACAĞIM’Kahramanmaraş’tan gelen ayrımsız gayrı depremzede Mahmut Hülagü (38) ise psikolojilerinin zehir olduğunu belirtip, “Zelzele andaç yılgı donör aynı andı. Bibi unutamıyorum, ölene büyüklüğünde da unutamayacağım. Füru yanımdaydı. Deprem başlayınca çocukları de alıp 3 metre ötedeki duvara makul gittim. Eşim dahi başka tıpkısı yerdeydi, keskin atıyordu, ne yapacağımı bilemedim. Takkadak çocuklara odaklandım, onlara sarıldım. ‘Son nefesimizi burada vereceğiz’ diyerek düşündüm. Ayrımsız yandan bile dua etmeye başladım. Deprem bitmeme ederken aynı cesaretle çocukları üstelik alıp dışarı çıktım. Soğuktu, ayaz vardı. Bina çok hasar aldı amma yıkılmadı. Eşim bile daha sonradan imdi. Haddinden Fazla şükür hayattayız, amma hepimizin psikolojisi bozuldu” diye niteleyerek konuştu.

Share: