Konutta istihsal elbet artar?

Göz satışları açısından 2022 yılı aktif geçiyor. Bu yılın ilk beş ayında konut satışları 2021’in ayını dönemine bakarak yüzde 37.7 oranında artarak 575 bin 889 namına gerçekleşti. Dünya’birlikte Leyla İlhan imzasıyla meydan düzlük habere göre, yıl böylecene eş adetlerinin sabık yılın konusunda çıkarak 1.5 milyon adete ulaşması bekleniyor. Sektörde koca hareketliliği sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aracılığıyla ev kredilerine müteveccih hacir devreye alındı. Bakir uygulama kapsamında fiyatı 10 milyon TL’nin üzerinde olan konutlara itimat verilmezken, fiyatı 5 ila 10 milyon TL olan A erke sınıfı kullanılmamış konutlarda 3.5 milyon lira, ikinci el konutlara ise 2.5 milyon TL kredi imkanı sağlanacağı belirtildi. Düzenlemede fiyatı 2 milyon TL’nin altında kalan yeni konutlara sunulan destek ise artırıldı. Birinci el konutlarda sunulan güven desteğinin yüzde 90’a çıkarılmasıyla sektörde ikinci yarıdan itibaren üretimin ast ve ölçülü gelire yönelik projelere kayabileceği ifade ediliyor.

“Bozuk Para göz amacıyla 6 ila 12 kamer zaruri”

Bu yılın ikinci yarısına ait görüşlerini açıklanan Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Eş anlamında bu yılın evvel yarısı gani geçti. Firma adına bakir projeleri satışa çıkardık. Güven kısıtlamalarına rağmen, ikinci yarının dahi komutan anlamında bol geçeceğini düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu. Fakat sektörde daha bağan gelirli gruplar üzere bölük fayrap etmek gerektiğini aktaran Kuzu, “Şu andaki yüzde 90’a vasıl cesaret teşvikleriyle ölçülü ve alt sağlık gurubuna yönelik üretimin artırılması hedefl eniyor. Zımnında bu alana bir kayma evet. Burada henüz kıtipiyoz daireler öne çıkma. Şirketler, maliyetleri kesmek ve belli limitler süresince dinmek için projelerini gözden geçirecek. Ancak projelerin revize edilmesi ve kullanılmamış projeler üzere birlikte yeryüzü bir iki 6 ay ila 1 yıl ortada benzeri süreye ihtiyaç var” yorumunda bulundu. Değişik taraftan faziletkâr maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının arttığını, bunun bile k onuta vasıl kitleler bakımında sav yarattığını vurgulayan Kuzu, “Bunun amacıyla maliyetlerin dengelenmesi lazım. İkincisi yer üretimi olmalı” dedi. Şirket yerine mezuniyet karşılığı ve satın alma ile arsa geliştirdiklerini anlatan Kuzu, “Fakat site içre yer kalmadı. Maliyetin içre yer yüzde 50’ye çıkınca gergin konut gidermek neredeyse imkansız. Haleldar konut üzere birlikte yer fiyatının düşmesi haddinden fazla majör. Zaten maliyetler faziletli. Yer fiyatını az buçuk düşürüp, maliyetlerde de aynı enkaz olursa kullanılmamış basamak üretiminde esasen tıpkı canlanma kabil” değerlendirmesini yaptı.

“Gelgel gücü yükseltilmeli”

İlk yarının 4 şantiyeleri olan firmaları üzere gür geçtiğini dile getiren Artaş İnşaat Umumi Heyet Başkanı Süleyman Çetinsaya dahi, yıl sonuna kadar İstanbul’üstelik zarfında 1650 göz olan 2 pare daha projeyi satışa sunacaklarını açıkladı. “Ancak ortalık genelinde yapım eden yok. Yer ve inşaat maliyetleri erdemli. Bankalar inşaat sektörüne kredi vermiyor” diyen Çetinsaya, göz üretimi üzere kurum gücünün yükseltilmesi gerektiğine aksan yaptı. Yılın ikinci döneminde üstelik ilk devre kabil erdemli eş adetleriyle geçmesini beklediklerini kaydeden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Ustalık Bina Başkanı Nazmi Durbakayım ise, as adetlerinin sene böylelikle 1 milyon 500 bin adetleri bulacağını belirtti. Durbakayım, kullanılmamış projeler amacıyla firmaların hazırlıklarını sürdürdüğünü tabir etti.

İnşaatta kalite yükselecek

Büro temsilcileri emniyet düzenlemesiyle gelişigüzel fiyatlarda tıpkısı düşüş olmayacağını, fakat yatırımlık alımlarda bir düşüş olabileceğini dile getirdi. Hele peş gelir gurubunda yapılan sınırlama nedenle şirketlerin öz bünyelerinde yıpranmamış finansman modelleri geliştireceğini, alıcıların dahi henüz aşkın özkaynak kullanacağı belirtiliyor. Itimat kısıtlamasının fiyatı 5 ile 10 milyon TL arasındaki faziletli pahalı konutları etkilediğini belirten Mahmut Dereli, bunların yekpare satışlar içindeki payının yüzdelik 5 olduğunu söyledi. Mavera taraftan fiyatları 1 milyon ile 2 milyon TL arasında konutlarda itimat kullanımının henüz gen olduğunu dile getiren Dereli, “Uygulama erke tasarrufl u binalara teşvikte bulunuyor. Nedeniyle inşaatların kalitesini artıracak tıpkı rol oynayacak” yorumunu yaptı.

Özkaynak kullanımı artacak

“Art segmente kaydıkça kredi kullanımı azalıyor. Ağırlıkla 1ila 2 milyonluk ocak alımlarında yüzdelik 90’lara vasıl oranda emniyet kullandırılıyor” diyen Salih Kuzu, “Karşılık 5-6 milyon liralara çıktıkça güven kullanımı yüzdelik 50-60’lara düşüyor. Ancak gine da bunun fiyatı 5 ila 10 milyon arasındaki konutlarda 3.5 ila sınırlandırması tıpkı finansman açığı oluşturacak. Bizde bunu peşinat, şeriklik bünyesinde oluşturacağımız bodur vadeli krediler ve vezneci kredisi gibi üçgen ayakla çözmeye çalışacağız” yorumunu yaptı. Özellikle kendilerinin sattıkları evlerin oturuma yönelik olması zımnında kişilerin de belki kişi günahsız kaynaklarını zorlamalarına bozukluk olacağını de belirten Kuzu, “Yatırım üzere alınanlarda belki henüz çok karşılaştırma edilecektir. İhtiyaç amacıyla alınanları elan etkileyecektir” diye niteleyerek konuştu. Güven düzenlemesini değerlendiren Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya şöyle konuştu: “Parası olan alabilecek. Zımnında satışlarda ayrımsız yavaşlama olacak.”

Mütebeddil konut kredi sisteminden kim lacerem etkilenecek?

 

Eskimemiş vatandaşlık bedeli konut talebinde kitle değiştirdi

 

BDDK’dan basamak kredilerine ilişik yeni değişmeyen

 

Share: