Karabük’ün ufuk günebakan üretimi, tutma modeliyle 900 tona yükseldi

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca çevre günâşık üretiminin artırılması için sübvansiyon kapsamına alınan Karabük’te bu sene 3 bin dekar alandan 900 ton im elde edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla bu sene mart ayında “Türkiye Tarım Havzaları Istihsal ve Terviç Modeli” kapsamındaki mahsulat listesine muhit gündöndü dahi eklendi.

Yağlık günâşık üretiminin artırılmasının hedeflendiği destekleme programına, Aydın’ın Efeler, Kasır, Sultanhisar ve Yenipazar, Kütahya’nın Domaniç ilçeleri, Sivas’ın Hafik havzalarının birlikte Karabük’ün Eskipazar ilçesi dahil edildi.

Kararın peşi sıra kent genelinde birçok rençper, dolayı gün çiçeği üretimi desteklerinden feyizlenmek için İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne müracaatta bulundu.

Program kapsamında çiftçilere ilkin çocuk koyulmak üzere değişik destekler verildi, böylece teşrinievvel alanı 350 dekardan 3 bin dekara çıktı.

Geçen sene 105 titrem ufuk günebakan üretiminin yapıldığı kentte, bu yıl destekleme modeli yardımıyla 900 titrem ürün makbuz.

“Tohum destekleri sürecek”

İl Tarım ve Orman Müdürü Kısık Ayvalık, AA muhabirine, Karabük’ün Türkiye Ekincilik Havzaları Istihsal ve Terviç Modeli kapsamına alınmasının arkası sıra kısık arzu olduğunu, çiftçilere soy sop desteğinde bulunduklarını söyledi.

Kent genelinde 3 bin dekar alanda üretimin yapıldığını belirten Ayvalık, “Gayet verimli aynı yıl geçirdik. Genelde dekar başına 300 kilogram yayın elde ettik. Bu da 3 bin dekar alanda 900 titrem iz demektir.” diye konuştu.

Ayvalık, gelecek yıllarda üretimi daha dahi artıracaklarını, tohum desteklerinin süreceğini kaydetti.

Share: