İzmir’deki depremde oğlunu kaybetti, yardım amacıyla kriz alanına koştu

Oğlu Katı’i 30 Ilk Teşrin 2020 İzmir depreminde kaybetmesinin ardından AKUT gönüllüsü olan Meryem Öztürk, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Gaziantep’teki çöküntü alanına koştu. Oğlunun cansız bedenini enkazdan çıkaran Öztürk, deprem bölgesinde çöküntü altındaki canlara ulaştı.

İzmirli Meryem Öztürk, 30 Ekim 2020’bile İzmir’birlikte meydana gelen depremde, Bayraklı ilçesi Sulh Sitesi’ndeki evinde o sırada biricik başına olan oğlu 12 yaşındaki Halil Berk Öztürk’ü kaybetti. Enkazdan 23 saat sonra donmuş bedeni çıkarılan oğlunun peşi sıra yas süreci zinde Öztürk, “O enkazdan geçmek üzere enkaza girmem geçişsiz” diye niteleyerek Taharri Kurtarma Derneği IVEĞEN’un gönüllüsü oldu. Online eğitimlerin arkası sıra Entelektüel Kuşadası ekibine karışma olan Öztürk, enkazlara girerek tatbikatlara katıldı ve ihtiyaç anında sahn yetmek üzere güç benzeri eğitimden geçti. Aldığı eğitimlerle aç bir arama istirdat gönüllüsü olan Meryem Öztürk, model üssü Kahramanmaraş olan depremden etkilenen Gaziantep’e gitti. Alana revan önceki ekiplerden birine dahil olan Öztürk, çökme altında kalan canları yönetmek üzere sakil bir çaba harcama etti. Öztürk ve ekibi, kriz altında olan dayanıklı haddinden fazla vatandaş ve hayvanın kurtarılmasını sağladı.

“Sağlam’in rastgele antlaşma kıpırdak annesiydim”

Öztürk, eğitim aldığı dönemde “AKUT gönüllüsü tutmak istediğimde ‘Çocuğunu enkazdan çıkarttın, enkaza zahir gireceksin?’ kabilinden cümleler gider edildi. Bunu anlamalarını beklemiyorum. Benim anlatabilmem de çokça print. İzmir’bile 117 canımızı kaybettik. Hepimiz benzeri acıyı değişik şekillerde yaşıyoruz, ama benim depar noktam bura oldu. İçime kapanmayı denedim, işimden incizap ettim amma hayır olabilmek, tıpkı cana dokunabilmek beni henüz mutlu edecekti. Daha canlı, elan mahir olmamı sağlayacaktı. Önceleri kick yumruk oyunu dahi yapardım ve Sert’in gelişigüzel antlaşma dinç annesiydim. Zihayat annesi yerine kalmaya devam etmek istiyorum” demişti. – İZMİR

Share: