İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 teklif

İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyanın en iri sanayi fuarı Hannover Messe kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul’de ev fiyatını etkileyen sunma balaban unsurun yer maliyeti olduğunu vurgulayan Avdagiç, “İstanbul’de hele kaymakamlık belediyeleri eskimemiş konutlar üzere arsa üretilmeli. Bu, beton fiyatından bile, çıpa fiyatından dahi henüz koca. İstanbul’un yer uzak köşelerinde dahi arsanın bölük maliyeti içindeki payı yüzde 60’larda. Merkeze akıllıcasına geldiğinizde bu azamet yüzde 75-80leri buluyor. Nedeniyle bundan sonra basamak arsası üretebiliyor olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

İkinci kendisine, belediyelerin imar uygulamalarında henüz çabuk ve etken çalışması gerektiğini ifade fail Avdagiç, şöyle devam etti:

“Üçüncü olarak de belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırması lazım. Antrparantez, şu anda ticari imarı olan parsellerin çabuk bire bir şekilde ticari/konuta dönüştürülmesi gerekiyor. Son önerimiz ise iri ticari alanların cesim bire bir bölümü pandemiye ilişkin olarak şu anda kullanma dışı kaldı. Bunların belli kısımlarının konuta çevrilmesi üstüne uygulamaların önünün açılması geçişsiz.”

Avdagiç, sorunun çabuk aynı şekilde ev arzını artırarak çözülmesi gerektiğine bel ederek, “Çok oylumlu aynı inşaat kuruluşunun sahibi, bizim de çokça sevdiğimiz, bizim üniversitede mütevelli heyetimizde olan kıymetli tıpkı büyüğümüzün tıpkı önerisi oldu. Diyor kim, ‘Şimdi bir yerde aynı proje var. Tıpkısı dublör var, 50 bin metrekare benzeri inşaat yapacağım. Siz orada bana yüzde 10 çok bayındırlık verin, orada oluşan dirimlik artışıyla da ego sizin adınıza, gösterdiğiniz yerde içtimai ev mensur edeyim.’ Burada emsal 1 ise 2 vermeyin, yani şehri bile boğmayalım.” diye konuştu.

Avdagiç, çok sayıda akilane pahalı basamak yapılması durumunda kiraların bizatihi namına öz zarfında dengeleneceğini söyledi.

“Mail coğrafyadan tedarik etme konusunda Türkiye, Avrupa’nın radarına girdi”

Şekib Avdagiç, müstevli sonrası yapılan fuarlarda katılımın gerek ziyaretçi gerekse katılımcı firma anlamında düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, son dönemde “new shoring”, yani “mail coğrafyadan hazırlık etme” gibi ayrımsız yöntemin öne çıktığını belirtti.

Mail coğrafyadan tedbir etme konusunda Türkiye’nin Avrupa’nın radarına girmiş durumda olduğunu anlatım fail Avdagiç, “Yeknesak vereyim; bizim lojistikte 30 yıldır intikal belgeleri ile ilişkin yaşadığımız problemler var. Pandeminin akıbet döneminde hele tedbir zincirinde yaşanan sıkıntılardan ekolojik ortam haddinden fazla acul benzeri şekilde bir nice büyüklük, bu geçiş belgeleri ile ilgili Türkiye’nin önünü açtı. Büyük resme baktığınız devir, bu zamana kadar geçiş belgesi ödeme sayıları arttı. Bu birlikte Türkiye’ye olan kapıların açıldığının konkre göstergesi.” şeklinde konuştu.

Avdagiç, hazırlık kaynaklarında bir salah olsa bile, tekrar eskisi kabil uzağa gidilmeyeceğini, yakından tedbir ika konusunun gündemde kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Hassaten içre olduğum otomotiv uran, bu konuda daha birlikte ağzı pek davranıyor. Türkiye namına kâh firmalar Çekya, Slovakya, Polonya kabilinden henüz dahi mümasil ülkeleri tercih ediyorlar. Sabık hafta Rusya’birlikte, Türkiye namına katıldığımız aynı fuar vardı. Fuardaki Türk firmaları çokça nazik iş yaptı. Ziyaretçi yerine giden Türk firmalarının balaban bir kısmı, ‘Ilenme illet katılmadık’ diyerek vah etti. Avrupa doğrusu bizim aynı pazarımız. Şu an arttırma tıpkı alışveriş oluşuyor. Akıllıcasına denk, kalite ve sevkiyat politikalarıyla bu büyüyen pazarı ayrıntılı vadeli korumayı becerebilmeliyiz. İş dünyası olarak bunu kendimize söyledim. İyi benzeri okazyon var. İyi gidiyor şu anda. Bu konjonktürü bol değerlendirmemiz ve ihracatı açık artırma üzerine temelli aynı fırsata çevirmemiz gerekiyor.”

İTO Başkanı Avdagiç: İstanbul’dahi otellerde yer bulunamıyor

 

Fahiş kira artışına düzenleme: Detaylar anlaşılan oluyor!

 

Fahiş kiraya karşı 5 yön öne çıktı: TOKİ detayı!

 

Share: