İngiliz istihbaratı: Rusya’nın Ukrayna’da nükleer zırh kullanacağına dair halihazırda ses seda bulunmayan

İngiltere Elektronik İstihbarat Servisi (GCHQ) Başkanı Jeremy Fleming, Rusya’nın şimdiye kadar nükleer silah konusunda yerleşik askeri doktrin içinde kaldığını, fakat İngiliz istihbaratının bunun değişebileceğine dayalı göstergeleri arayacağını bildirdi.

Fleming, BBC Radio 4’te katıldığı ayrımsız programda, çekirdeksel silahlarla ait temas konuşmanın “haddinden fazla korkulu” olduğu üzerine uyardı.

Jeremy Fleming, “Moskof askerinin ve Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in ( Ukrayna’daki) bu savaşı diyet biçimlerinden hoşlanmıyor olsak üstelik ve bir nice yönden tiksinti etsek de nükleer silahların kullanımı dahil şimdilik bildiğimiz öğreti ortamında kalıyorlar.” ifadesini kullandı.

Ancak, bunun değişebileceğine dair işaretleri ise arayacaklarını tamlayan Fleming, “Bu yolda (çekirdeksel silah kullanımı üstüne) ilerlemeye başlarlarsa, göstergeleri göreceğimizi umuyorum. Fakat şurası basit açıklığa kavuşturalım kim şayet bunu düşünürlerse, bu birçok insanın bahsettiği şekilde tıpkı ateş tamam.” dedi.

Fleming, Putin’in gerilimin tırmanmasının tehlikeleri üstüne “endişeli” olduğundan sakıncasız olduğunu vurguladı.

Ukrayna’nın, sahadaki gidişatı Acımasız kuvvetlerinin aleyhine çevirdiğini nâkil Fleming, Moskof askerlerinin erzak ve mühimmatlarının tükenmekte olduğunu bildiklerini kaydetti.

Share: