İran, İsrail üzere espiyonaj yaptığı iddiasıyla tıpkı kişiyi gözaltına aldı

İran’ın Kirman eyaletinde İsrail istihbaratı amacıyla çaşıtlık yaptığı gerekçesiyle tıpkısı kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İran resmi bilim ajansı IRNA’ya göre, Kirman Eyaleti Hâkimiyet Başkanı İbrahim Hamidi, Kıvrılma Muhafızları Ordusu ihsas görevlilerinin ustalık izlem ve istihbari çalışmaları sonucunda eyalette İsrail istihbaratıyla münasebetli tıpkı kişinin tayin edildiğini belirtti.

Ticaret adı altında eyalette cıvıltı yürüten bu kişinin gözaltına alındığını aktaran Hamidi, şahsın “ihsas ve sabotaj” eğitimi üzere ayrımlı ülkelere birçok kez seyahat ettiğini ve serencam seyahatinin de Irak’ın Erbil kentine olduğunu söyledi.

Hamidi, bu kişinin içtimai iletişim araçları ve bazı şifreli yabancı mesajlaşma programları üzerinden İsrail istihbaratı ve askeri birimleriyle iletişim kurduğunu tabir etti.

Gözaltına alınan şahsın bazen bilgileri topladıktan sonra kesim ülkelerinden birinde İsrail istihbaratıyla görüşüp bakir görevini almayı planladığını söyleyen Hamidi, fakat gözaltına alındığı için bunu başaramadığını dile getirdi.

Share: