Hdp’nin Kürtlere Yönelik Can Planlaması İddialarının Araştırılmasıyla İlgili Önerisi AKP ve MHP’li Vekillerin Oyları ile Reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün HDP’nin Kürtlere yönelik nüfus planlaması iddialarıyla ilgilendiren araştırma önergesinin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin takım önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, zaman HDP’nin Kürtlere müteveccih nüfus planlaması iddialarıyla ilgilendiren araştırma önergesinin aracısız gündeme alınmasına ilgili kadro önerisi görüşüldü.

HDP Grubu adına alay düzlük Şırnak Saylav Hüseyin Kaçmaz, Türkiye’nin sunu nazik sorularından birinin Kürt meselesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ülkenin sunma nazik sorunlarından biri olan Kürt meselesi, yeniden Kürt çocuklarının sayısı üzerinden ve Kürt halkının şahıs artışı üzerinden yine gündeme mevrut bir laf. Kürt düşmanlığının tarihsel eğin planına baktığımızda, bunun katiyen geçmiş olmadığını, Cumhuriyet Altını tarihi itibarıyla bugüne kadar 70’e yakın Kürt raporunun düzenlendiğini görmüş bulunuyoruz. Hani Kürtler bin yıllık kardeşinizdi, ne oldu bile Kürtlerin isim artım hızını antrparantez hesaplama gereği duyuyorsunuz. Sebep Kürtlerin nefer artım hızını kendinize bire bir kızdırma yerine görüyorsunuz? Bittabi, Cumhuriyet Altını tarihi süresince okunabilen ayrımsız şekilde Kürt nüfusunun sınırlandırılmasına dönük bu raporlar yazılmıştır.”

Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’ye sabık İzmir Saylav Mehmet Mürtefi Çelebi’ye söylediği “Çocuk çokça heybetli. Bak PKK’nın ilkokul pare, 10 kesim, 15 parça var” ifadelerinin anımsatarak, şöyle bitmeme etti:

“Bu ifadeler peyda Kürt halkına alın. Ego 14 çocuklu benzeri ailenin çocuğuyum. Sayın Erdoğan’ın bu söylemine göre benim annem ve babam rütbeli teşekkül üyesi mi oluyor? Burada Kürt kökenli sizin tabirinizle mebus var. 10-15 kıta, ayrıca onlarca çocuğu olan milletvekiliniz var. 20-30’un üzerinde az daha. Bu kapsam başlı başına hem Cumhuriyet Altını tarihi itibarıyla Kürt halkına karşı olan tutumu ve haddizatında düşmanlığı de açık bire bir şekilde gösteriyor. Kürt halkının, Kürt çocuklarının şahsiyet artışı bu ülke için ayrımsız yıldırma değil bilakis bu asimilasyoncu, inkarcı ve imha politikasını asıl alan budunsal Pantürkist içtihat bir acı arz ediyor. Bu zihniyetten vazgeçilmediği sürece bu ülkede barış, dirlik ve zenginlik sağlanamaz.”

CHP Grubu yerine saraka düzlük Ankara Mebus Levent Gök ise Cumhuriyet’in budunsal ve kültürel kimliklere saygılı olduğunu ve bütün yurttaşların hukuk önünde eşit olduğunu belirterek, “Devletin ırkı olanaksız, ihtişam bilcümle budunsal kimliklere fiyat mesafede durur ve kültürel çoğulculuğa güvencesini oluşturur ve bu görüşe sahip kazanç” dedi. Asuman, yapılması gerekenin eksiksiz yurttaşların türel garanti süresince yaşamasının türlü olduğu inancını konumlamak olduğunu dile getirerek, “Eğer bu akide azalırsa, devletin sürmesi söz konusu olmaz, yurttaşlar da kendilerini türel garanti ortamında hissetmezler” diye konuştu.

AKP Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanı zahir ve nettir. Burada katiyen değişik tıpkısı milleti, etnik kökeni misyon alma kabilinden bire bir genişlik yoktur. Kastedilen yıldırı örgütüdür” dedi.

Görüşmelerin arkası sıra HDP’nin grup önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Share: