CHP’nin Staj Mağdurlarının Yaşadığı Sorunların Araştırılması Önerisi AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması üzere elan evvel verdiği önergenin direkt gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. AKP Ankara Mebus Orhan Yeğin, öneri reddedilmeden ilk, “Bu talebin; iktidarı, muhalefeti, hepimiz farkındayız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması için henüz önce verdiği önergenin aracısız gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üstüne bayram düzlük CHP İstanbul Saylav Sibel Özdemir, çıraklıkta geçen sürenin emekliliğe karışma edilmemesi zımnında tehlikeli mağduriyetler yaşandığını belirtti. Özdemir, staj sürelerinin bodur vadeli sigorta kolunda göründüğünü, fakat teferruatlı vadeli sigorta koluna bunun eklenmediğini tabir ederek, “Içtimai Sigortalar ve Umumi keyif Sigortası Kanunu’na baktığımız ant, aday şakirt, şakirt yahut bu işletmelerde mesleksel eğitim gören öğrenciler çalıştıklarında hareket kazası, iz hastalığı kabilinden sigortaları yapılıyor. İşe başladıkları gün ayrımsız zamanda afiyet sigortası de oluyor. Böyle tıpkısı hakları var. Farklı taraftan kusur, zayıflık, ahiret yolculuğu sigortalılık uygulamalarında sigortalılık süresi, ilk defa işe başladığı ahit adına akseptans ediliyor. Ama çıraklık ve staj yapanlar için bu ayaklık maatteessüf makbul değil. Prim çağ sayıları bile eklenmiyor” diye konuştu.

“EMEKLİLİK HASET ANLAMINDA ADALETSİZLİK VAR”

Özdemir, “Demincek, tıpkısı gelişim durumunda beraber çalışıyorlar, tıpkısı işçi sigortalı olarak çalışırken stajyer ve çıraklar amacıyla hakeza tıpkı ayrımcılık yapılıyor. Ayrımsız işi yapıyorlar amma emeklilik sürelerinde aktarılma anlamında adaletsizlik var” dedi.

Özdemir, Türkiye’dahi zinde işsizliğinin bile efdal olduğuna özen çekerek, “15-25 yaş arasında 3 milyon gencimiz işsiz. Ne eğitimde ne istihdamda. Doğrusu güre aylaklık rakamı da 4 milyona nail durumda. Nitelikli aleniyet eleman ihtiyacı varken bu okulları haydi anlamında ağır sıklet aynı düzeleme olacaktır bu iş” diye konuştu.

İYİ Fırka Eskişehir Milletvekili Ayhan Kabukcuoğlu, stajın sigortalılığa sarrafiye adına sayılmamasının butlan olduğunu rapor ederek, bazı çığır grupları üzere ise stajda güzeşte sürenin tekaütlük primine karışma edildiğini ve karışma edilmeyenler amacıyla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

“HAYBEDEN ÇALIŞTIRILIYORLAR”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğlulları Oruç, stajyerlerin korkulu sömürü koşulları altında çalıştıklarını belirterek, “İnsanlık dışı himmet ve barınma koşullarında çalışıyorlar. Daim aşağılanıyor ve mobbinge maruz kalıyorlar. İş tanımı dışında amal yaptırılıyor. Hususi besleme muamelesi görüyorlar. En ufak itirazda bulunamıyorlar, çünkü rütbe melez, staj yakma gibi tehditlerle karşı karşıya kalıyorlar” dedi. Oruç, kalifiye işçi yetiştirmenin ihtiyaç olduğunu anımsatarak, “Ama buradaki kılıfa dikkat başlamak istiyorum. Temas yıl on binlerce âdem neredeyse bedavadan çalıştırılarak emekleri üzerinden emeksiz para kazanılıyor. Canlı işçilerin emekleri sömürülüyor” diye konuştu.

AKP Ankara Mebus Orhan Sel, “Nazik büyük konuşmalar düzenlemek kolaydır. Fakat iktidarı olta edenlerin, iri bire bir duyarlık içerisinde ve bu eşkâl meselelerde çözüm ortamı oluşmadan konuşacağı gelişigüzel cümleyi çokça dikkatli, umutları suiistimal etmeyecek bire bir hassasiyetle, insanların mağduriyetlerinin ve beklentilerinin siyasete gereç edilmesine çevrilmiş tıpkısı ortamdan kaçınacak bir hassasiyetle konuşması gerekir. Bu talebin farkındayız. Bu talebin; iktidarı, muhalefeti hepimiz farkındayız. Bunun vatandaşlarımız yoluyla kimi vakit ruzname edildiğinin farkındayız” dedi.

Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Share: