Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde “Kişmiri Periyot” etkinliğinde Keşmirlilerle angajman mesajı

Cammu Keşmir’in Hindistan yoluyla ele geçirildiği 27 Ilk Teşrin’i “Kara Devir” olarak niteleyen Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlikte Keşmirlilerle bağlanak mesajı verildi.

Misyon Şefi Yardımcısı Abbas Server Kureyşi’nin eş sahipliğinde, Cammu Keşmir’in Hindistan aracılığıyla ele geçirilişinin 75. yılı zımnında düzenlenen etkinliğe, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Başbakan Şahbaz Şerif ve Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari’nin konuyla ilişkin mesajlarının okunmasıyla başlandı.

Kureyşi, burada yaptığı konuşmada, Hindistan’ın Keşmirlileri hürriyet ve barış direnişinde susturmaya çalıştığını, bu yolda askeri tehlikeli kullanıldığını söyledi.

Pakistan’ın Cammu Keşmir’e müteveccih moral desteğinin birlikte diplomatik ve politik bindi de verdiğini anlatan Kureyşi, “Keşmirlilerin yakınlarında hürriyet mücadelesinde onlarla yanında durmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin Keşmir üstüne takındığı tutuma da değinen Kureyşi, “Türk desteği ve Keşmir ile dayanışması, Hindistan işgali altındaki milyonlarca Keşmirliler üzere yüce bir güç kaynağı ve öz kaderini nasıp etme hakkı yolunda kocaman tıpkısı yardım.” değerlendirmesi yaptı.

Keşmir’in bir kısmının Hindistan kontrolü altına girdiği zaman olan 27 Ilk Teşrin (1947), Pakistan’bile “Kara Dönem” olarak anılırken, Hindistan’bile ise “Ortaklık Haset” adına kutlanıyor.

Share: