Güney Kore, Kuzey Kore’yi soylu erki arkalama teklifine yanıt vermeye çağırdı

Güney Kore, Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un Kuzey Kore’nin çekirdeksel silahlardan arınmaya yönelik adımlar atması karşılığında iktisadi arkalama teklifine karşılık vermesinin beklendiğini açıkladı.

Yonhap Ajansı’nın haberine bakarak, Bileşke Bakanlığından bire bir çıkışlı, Kuzey Kore’nin Yoon’un konuşu yardım teklifine dair basına konuştu.

Yetkili, Kuzey Kore’yi Yoon’un gönülden yardım teklifine karşılık vermeye çağırırken karşılık almayı umduklarını aktardı.

Ayrıca mezun, bakanlığın konuyla ilişik Şimal Kore ile mücahede düzeyinde bir bildirişim talep ika planının olmadığını ancak Cenup ve Kuzey Kore arası ilişkileri ve yarımadadaki düzenlilik durumunu gözden geçirerek böyle bire bir hamleyi düşünmeye vazıh olduğunu de sözlerine ekledi.

Yoon, mayıs ayında Şimal Kore ekonomisinin iyileştirilmesine yönelik duyurduğu planının detaylarına ait bilgiler paylaşarak “Şimal Kore, çekirdeksel programını geliştirmeyi bırakır, nükleerden arındırılma üzerine temel ve akva ayrımsız süreci başlatırsa öngördüğüm bıçkın kadem Kuzey Kore’nin ekonomisini ve insanlarının yaşamını aşamalı adına koskocaman ölçüde iyileştirecek.” ifadesini kullanmıştı.

Plan dahilinde degaje çaplı gıda programı uygulayacaklarını, cıvıltı istihsal, ısı yayımı ve dağıtım altyapısına müzaheret edeceklerini, arsıulusal ticaret amacıyla liman ve havaalanlarının modernize edilmesine müteveccih projeleri devreye alacaklarını dile getiren Yoon, antrparantez Kuzey Kore’nin tarım üretimini artırması, hastanelerini ve keyif altyapısını iyileştirmesine arkalama ika, arsıulusal yatırım ve mali destek girişimleri uygulama önerisinde bulunmuştu.

Mayıs ayında Mehabet Başkanlığı görevine gelen Yoon, Japonya ile ilişkileri ihya sözü vermişti.

Japonya’nın 1910-1945’te Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde cebren ve ücretsiz çalıştırdığı işçilerin ve yakınlarının Güney Kore’de açtığı davalarda, ara sıra Japon şirketlerinin tazminat ödemeye mahkum edilmesi, iki talih arasındaki ilişkilerde gerginliğin başlıca nedenlerinden olarak biliniyor.

Bir bambaşka sebep ise İkinci Dünya Savaşı’nda Japon askerleri yoluyla Koreli kadınların sömürme edilmesi konusu geliyor.

Share: