Enkazın karanlığından kurtulan avrat hikayesini anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlere Hatay’birlikte yakalanan ve çökme altında 9 saat küsurat 55 yaşındaki Figen Zorlayıcı, halas anını anlattı.

Figen Avcı, tarz Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde, 11 binadan oluşan Semavi Konutlar’daki 4 kıvrım apartmanın birinci katında eşi Mahmut Kısık Avcı ile depreme yakalandı.

Apartmanın yıkıntıları arasından 9 saat bilahare kurtarılan Cebbar, evvel tedavisinin ardından çocuklarının sebebiyle Bolu’ya geldi.

Kalçasında sınık olan Cebbar, Bolu İzzet Baysal Şevket Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde operasyon oldu ve tedavisi hastanede sürüyor.

“Perdeden cari suları emerek bir süre idare ettim”

Avcı, AA muhabirine, mezarda kalmanın lacerem ayrımsız madde olduğunu enkazda yaşadığını dile getirerek, yıkıntıların altından tek kurtulamayacağını düşündüğünü anlattı.

Apartmanlarındaki çoğu kişinin yaşamını yitirdiğini nâkil Avcı, “Diğerleri dahi onları kurtarmaya çalışıyordu. Çok kötüydü, elan fazla hangi hakeza dağ olanaklı bilmiyorum. Hava kararsaydı benzeri daha kurtulmayacağımdan emindim.” dedi.

Cebbar, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayarak, “Orada aşağılık mapushane vardı. Evvel elini uzattı, ego da elimi uzattım. Gözleri ışıltılı bakıyordu, ‘Abla seni oradan kurtaracağım. Haşyet kurtaracağım.’ dedi amma onun birlikte riski vardı. Kişi hayatını tehlikeye attı. ‘Korkma bacı kurtaracağım.’ dedi ve kurtardı bile.” şeklinde konuştu.

Yer Sarsıntısı öncesinde eşi ile sarsıntı olsa hangi yapacakları üzerine hazırlıklar yaptıklarını birlikte anlatan Avcı, şunları kaydetti:

“Direkt yatağın kenarına çöktüm. Üzerime sütun devrilmiş. Yatağın ucuna dayanıp kalmış. Yatakla benim aramdaki mesafe oydu. Arkadan dahi gardıroplar üzerime devrilmiş. Kolonun üstüne devrildiği üzere orada müselles oluştu. Orada kalabildim. Çok soğuk ve baran yağıyordu. Perdeden cari suları emerek benzeri süre yönetim ettim, ağızım kuruyordu. Bu sayede susuzluğumu gidermeye çalıştım.”

“Birinci katın konusunda çıktığımda sair katların olmadığını gördüm”

Eşiyle depreme yakalanan Mahmut Tehlikeli Avcı (75) ise eşinin kendisini uyandırdığını, eşinin yatağın aynı tarafına kendisinin ise camın olduğu tarafa yattığını, sarsıldıklarını, yıkımın olduğunu kaydetti.

Depremin durmasının ardından eşine seslendiğini aktaran Zorlayıcı, “Eşim ‘Bir şeyim yok.’ dedi, ben dahi ‘Yok.’ dedim. Ben enkazdan dışarıya çıktım. Bir Numara katın üstüne çıktığımda farklı katların olmadığını gördüm. Taraf tarafa akıllıca kaymıştı.” dedi.

Zorlayıcı, enkazın altında artan eşine elini uzattığını, el ele tutuştuklarını anlatarak, müzaheret istenmek üzere enkazdan indiğini, mevrut aynı kişinin bitişik binanın göçük üzerine devrilme riskine karşın öz hayatını riske atarak eşini kurtardığını, eşinin yekpare enkazdan çıktığı anda ikinci depreme yakalandıklarını belirtti.

Hastanede tedavisi süren eşinin yanından ayrılmayan Zorlayıcı, eşi ve kendisinin Bolu halkına gönül borçlusu olduğunu, kendilerine Bolu halkının ailesi gibi sahip çıktığını belirtti.

Share: