Enkazın karanlığından kurtulan kadın hikayesini anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlere Hatay’üstelik yakalanan ve çökme altında 9 saat mütezayit 55 yaşındaki Figen Zorlayıcı, halas anını anlattı.

Figen Zorlayıcı, eşkâl Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde, 11 binadan oluşan Gökçe Konutlar’daki 4 katlı apartmanın bir numara katında eşi Mahmut Kilolu Zorba ile depreme yakalandı.

Apartmanın yıkıntıları arasından 9 saat bilahare kurtarılan Zorba, geçmiş tedavisinin arkası sıra çocuklarının sebebiyle Bolu’ya geldi.

Kalçasında çıkık olan Cebbar, Bolu İzzet Baysal Fehamet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde işler oldu ve tedavisi hastanede sürüyor.

“Perdeden akan suları emerek tıpkısı müddet dümen ettim”

Avcı, AA muhabirine, mezarda kalmanın elbet benzeri öz olduğunu enkazda yaşadığını dile getirerek, yıkıntıların altından tek kurtulamayacağını düşündüğünü anlattı.

Apartmanlarındaki çoğu kişinin yaşamını yitirdiğini nâkil Zorba, “Diğerleri de onları kurtarmaya çalışıyordu. Çokça kötüydü, elan aşkın ne hakeza dağ mümkün bilmiyorum. Hava kararsaydı benzeri daha kurtulmayacağımdan emindim.” dedi.

Zorba, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayarak, “Orada kıytırık kodes vardı. Ilk elini uzattı, ben birlikte elimi uzattım. Gözleri ışıltılı bakıyordu, ‘Abla seni oradan kurtaracağım. Haşyet kurtaracağım.’ dedi ama onun bile riski vardı. Kendi hayatını tehlikeye attı. ‘Haşyet abla kurtaracağım.’ dedi ve kurtardı birlikte.” şeklinde konuştu.

Zelzele öncesinde eşi ile zelzele olsa hangi yapacakları konusunda hazırlıklar yaptıklarını üstelik anlatan Zorlayıcı, şunları kaydetti:

“Aracısız yatağın kenarına çöktüm. Üzerime kolon devrilmiş. Yatağın ucuna dayanıp eksik. Yatakla benim aramdaki duruluk oydu. Arkadan birlikte gardıroplar üzerime devrilmiş. Kolonun üzerine devrildiği üzere orada üçlü oluştu. Orada kalabildim. Çokça antipatik ve yağmur yağıyordu. Perdeden akan suları emerek tıpkı müddet hile ettim, ağızım kuruyordu. Bu sayede susuzluğumu gidermeye çalıştım.”

“Bir Numara katın üstüne çıktığımda farklı katların olmadığını gördüm”

Eşiyle depreme yakalanan Mahmut Kırıcı Avcı (75) ise eşinin kendisini uyandırdığını, eşinin yatağın benzeri tarafına kendisinin ise camın olduğu tarafa yattığını, sarsıldıklarını, yıkımın olduğunu kaydetti.

Depremin durmasının peşi sıra eşine seslendiğini nâkil Zorba, “Eşim ‘Bir şeyim yok.’ dedi, ego bile ‘Yok.’ dedim. Ego enkazdan dışarıya çıktım. Bir Numara katın üzerine çıktığımda farklı katların olmadığını gördüm. Taraf tarafa akilane kaymıştı.” dedi.

Zorlayıcı, enkazın altında kalan eşine elini uzattığını, umum ele tutuştuklarını anlatarak, arkalama istenmek üzere enkazdan indiğini, gelen benzeri kişinin komşu binanın gerileme konusunda devrilme riskine rağmen öz hayatını riske atarak eşini kurtardığını, eşinin eksiksiz enkazdan çıktığı anda ikinci depreme yakalandıklarını belirtti.

Hastanede tedavisi süren eşinin yanından ayrılmayan Avcı, eşi ve kendisinin Bolu halkına minnettar olduğunu, kendilerine Bolu halkının ailesi kabilinden topluluk çıktığını belirtti.

Share: