‘Emzirme oranı, taburcu sonrası yüzde 98’den 15’e düşüyor’

ANKARA Kent Hastanesi Avrat Tevellüt Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, “Hastanemiz çağa dostu aynı hastane olduğu amacıyla taburcu olmadan önceki verdiğimiz eğitimler sebebiyle emzirme oranlarımız yüzdelik 98’lerde amma 4-5 kamer sonrasına bakıldığında istatistikler gösteriyor ki emzirme oranı yüzdelik 14, yüzde 15’lere düşmekte” dedi.

Ankara Site Hastanesi Avrat Veladet Hastanesi’nde, ‘1-7 Ekim Millî Emzirme Haftası’ nedeniyle emzirmenin önemine özen elde etmek ve esas sütünün faydaları üstüne içtimai bilinci çoğaltmak amacıyla muhtelif etkinlikler düzenlendi. Hastanede sergilik açılarak, gebeler ve anneler, esas sütü ve emzirme üstüne bilgilendirildi. Bakir doğum işleyen annelere ise Karı Veladet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Şiddetli Moraloğlu Uğurlu ve ekibi tarafından lohusa şerbeti ikram edilerek, al lohusa tacı takıldı. Ayrıca annelere mütenevvi dürü paketleri verildi.

‘TABURCU OLDUKTAN SONRADAN EMZİRME ORANLARI DÜŞÜYOR’Başhekim Prof. Dr. Tekin, ana sütünün öneminden bahsederek, “Asıl sütü çokça zer bir caize kaynağı. Aşağılık bebeğimiz üzere bilcümle ihtiyaçları süresince barındıran ve şu anne büyüklüğünde de hiçbir abla aracılığıyla birlikte taklidi yapılamamış çok kızıl tıpkısı kumanya kaynağı. Acun Sağlık Örgütü’nün de bebeklerin geçmiş 6 kamer yalnız ana sütü ile beslemeleri, 6 aydan sonra mülhak gıdaya başlansa üstelik 2 yıl emzirmeye bitmeme etmeleri önerisi kâin. Biz üstelik bu aktiflik sırasında bunu asıl adayları ve annelerimizle paylaşmaya çalışıyoruz. Çünkü temel sütü bebeğimizi hep enfeksiyonlardan koruyan, içeriğinde ‘antikor’ dediğimiz muafiyet sistemini güçlendirici maddeler var” diye niteleyerek konuştu.’SÜT ITA POLİKLİNİĞİMİZ MEVCUT’Düzenledikleri bu etkinliklerle Türkiye’dahi hele taburculuk sonrası azalmaya başlayan emzirme oranlarını gene arttırmak istediklerini belirten Prof. Dr. Tekin, “Baktığınızda hastanemiz çağa dostu benzeri sayrılarevi olduğu üzere taburcu olmadan geçmiş verdiğimiz eğitimler sayesinde emzirme oranlarımız yüzde 98’lerde amma 4-5 ay sonrasına bakıldığında istatistikler gösteriyor kim emzirme oranı yüzde 14, yüzde 15’lere düşmekte. Bizim bu amaçla kurduğumuz tekrar emzirmenin üretim edilmesini sağlayacağı relaktasyon (süt ödeme) polikliniğimiz da mevcut. Yani tıpkısı anne eve gittikten sonralari tıpkısı kalın yaşarsa tekrar hastanemize başvurup, bu emzirme kliniklerimizde danışmanlarımıza başvurup, esasen eğitim alıp gine emzirmeye başlayabilir. Biz hafta süresince bu konularda ana adaylarımızı ve annelerimizi bilgilendirmeye çalışacağız” dedi.

?

Share: