Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan dinç, benzeri saatte bulunan organla sağlığına kavuştu

Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konulan gence, yaklaşık tıpkı saat sonraları mevcut örgen Trabzon’dan özel uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Osmaniye’de hayat dolu P.D.’ye (16), Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının aktarım kararı almasının ardından P.D.’nin bilgileri Sağlık Bakanlığı Millî Uzuv ve Nesiç Nakli Eş Güdüm Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, yaklaşık 1 saat sonradan Trabzon’da bellek ölümü gerçekleşen ve ailesi marifetiyle organları bağışlanan aynı kişinin karaciğerinin P.D.’ye makul olduğunu belirledi.

Bunun konusunda Adana Site Yetişek ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki kol Keyif Bakanlığına ait uçakla Trabzon’a cereyan etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Düğün Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Akva, Op. Dr. Âlem Eflak, Dr. Basrican İnce ve farklı faaliyetler ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri kısaca 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 ahit bilahare servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Gücük sürede akla yatkın organın bulunması milyonda bir belki”

organ aktarımı yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini çokça iyi hissettiğini belirterek, “Sonra öğrendiğime göre 1 saatte bana makul organ bulunmuş. Bu süre organ aktarımı amacıyla mucizevi ayrımsız durummuş. Bağışı yapan aileye haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Sermaye boyu onlar ve kaybettikleri yakınları üzere dua edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan uzuv bağışlarında, tıpkısı yandan ev yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, sair yandan eksantrik tıpkısı insana maltalık veriyor. Ivedili aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonra akla yatkın karaciğer bulunması, P.D. için şişman bire bir talih. Bu kadar gücük sürede uygun organın bulunması, milyonda ayrımsız belki diyebiliriz. Makul uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden çok neşelendirmek olanaklı olmayacaktı. Bakanlığımızın uzuv bağışıyla ait kalburüstü organizasyonu üstelik bu şansın hanay halaskâr bire bir unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: