Ekonomiye ait “testis” yasa teklifi TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

Ekonomiye ilişik tensikat içeren kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde Bartın’daki maden kazası gündeme geldi.

DÜRÜST Öğür Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan başkanlığında toplanan komisyonda milletvekilleri, Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında meydana gelen patlamaya ilişik görüşlerini paylaştı.

CHP İstanbul Mebus Emine Gülizar Emecan, patlamada hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, bu garip kazaların tekrarlanmaması için tedbir ve denetimin eşya olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerde gelecek teknolojiler kullanıldığı üzere bu cins kazaların yaşanmadığını rapor eden Emecan,”Sebep Türkiye’birlikte madenciler ölüyor? Zira hiçbir önlem alınmıyor, teknoloji kullanılmıyor, Sayıştay raporlarındaki uyarılar görmezden geliniyor. Madencilerimizin ölümlerini şans planına bağlamak ve ‘bu işin fıtratında var’ geçmek sorumluluktan kaçmaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Komisyon Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz ise kazayla ait yönetsel ve adli yönden çokça cepheli aynı soruşturma yapıldığını belirtti.

Bu soruşturmalardan sonraları tablonun açık benzeri şekilde görüleceğini dile getiren Yılmaz, “Sorumlular netleştikten sonradan ilerde bu asıl hadiselerin bir elan yaşanmaması üzere ders alınacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara şifalar diliyorum.” dedi.

CHP Muğla Mebus Süleyman Cerbezeli dahi Türkiye’birlikte seçme sene averaj 2 bin kişinin aksiyon kazalarında hayatını kaybettiğini doğacak sürdü.

Girgin,”Maalesef say düşmanı politikalar tıpkısı bataklığa dönüştürüldü. Soma, Kozlu, Ermenek… Yüzlerce hareket kazasının kaynağında boyunduruk sistemi dayatılmıştır. Toplumsal izzet, bu kök hadiselerde çıban sağlığı dileyen değil, işçilerin kömür çıkarırken ölmesini engelleyen devlettir.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu, maden kazasında hayatını kaybedenler için saksı sağlığı diledi.

Kazanın ardından MHP’den aynı heyetin fenomen adına gittiğini anlatan Katarakt, “Olayla ilişkin benzeri takı varsa bunun bile ortaya çıkarılması gerekir. Bununla ilgilendiren mücahede yapıldığını şahsen Cumhurbaşkanı’mız anlatım etti. Yaralılarımıza birlikte acil şifalar diliyoruz. Eren milletimizin başı sıhhatli olsun.” ifadelerini kullandı.

AK Fırka Giresun Saylav Cemal Öztürk ise olayın herkesi derinden üzdüğünü belirterek, “Kazanın önceki saatinden itibaren 3 bakanımız şipşak olay hesabına akım etti. Arkası Sıra başta Cumhurbaşkanı’mız tutmak üzere devletin bütün yetkilileri orada vatandaşlarımızın yaralarını dercetmek üzere bulundu. Adı üstünde kaymakamlık amma laf etraflı namına incelenmektedir. Olayda ihmali, kastı ve kusuru olan varsa ortaya çıkarılacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelere çıdam diliyorum. Bu asıl kazaların tıpkısı henüz yaşanmaması amacıyla devletimizin elinden gelen tedbirleri alacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

HDP Sazak Mebus Rıdvan Turan, kaza adına gittiğini ve ortalığın adeta “yangın yeri” olduğunu söyledi.

Facianın tetebbu etkilerinin elan çokça tüvana olduğunu dile getiren Turan, “Hayatını kaybedenlere yağmur diliyorum ama bizim vazifemiz bu değil, bizim vazifemiz bu meseleyi fasletmek. Reisicumhur’nın açıklamalarını akseptans edilemez buluyorum. Bu kazaları fıtrata angaje etmek kusurlu. Cumhurbaşkanı adına vazifeniz insanların ölümünü engellemektir. Bu da print değildir. Değme 100 hareket kazasının 98’i engellenebilir kazalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Öğür Ankara Milletvekili Durmuş Yılmayan kazada hayatını kaybeden madencilere yağmur diledi.

Bu asıl olaylardan bilahare gösterilen duyarlılığın uzun sürmediğini anlatım fail Yılmayan, şunları söyledi:

“Ortaya sâdır türel süreçlerde delillerin toplanması, karartılması üzere sonuçlar oluyor, işlemler adil aynı şekilde yürütülmüyor. Ermenek’teki kazadan sonraları insanlar bibi haklarını alamadı. Bu tuhaf olaylarda yapılması müstelzim, hukuku kullanmak. Bu kazalara ‘işin doğasında, fıtratında var’ demekle bire bir yere gidemeyiz. Sorumluluğu üstümüze alıp hazırlık alırsak, kar-maliyet analinizi bu şekilde yapar ve kardan feragat edersek bu cins olaylar minimize edilir, bu büyüklüğünde birey yanmaz. Burada tıpkısı hesap sıkıntısı var. İnsan sağlığını ikinci plana atmaktan kaynaklanıyor.”

Share: