70 yaşındaki Hanife büyük anne evinde onlarca kediye bakıyor

70 yaşındaki Hanife büyük anne evinde onlarca kediye bakıyor

GİRESUN Giresun’un Keşap ilçesinde hareketli 70 yaşındaki Hanife Aydemir, bağıntı ve cansiparane onlarca kediye annelik yapıyor. İlçenin Kaşaltı köyündeki iki kıvrım evinin aynı katını kedilerin barınağı haline getiren Aydemir, köydeki değişik iyesiz kedilerle beraber onlarca kedinin bakımını yapıyor.

Kedilerin bakımında genişlik şişman destekçisinin eşi olduğunu kaydeden Aydemir, eşinin zor maaşının kedilerin aylık masrafına yetmediğini söyledi

Özlük çocukları olmadığı için bala sevgisini kedilerde bulduğunu tabir fail Hanife Aydemir, “Ben hayvanları çok seviyorum amma benimki ölçüsüz benzeri merbutiyet. Sokakta bir pisik görsem neymiş onu almam gerekiyormuş kabil hissediyorum. Yavruları tıpkısı araya topluyorum zira sokakta yapamayacaklarını düşünüyorum. Siftinlik oldukları üzere kendileri yiyecek bulamayabiliyorlar. Kendi çocuklarımız olmadığı için hep sevgimizi onlara verdik. Kedilerin bakımında sunu şişman destekçim bittabi eşim. İki bükülmüş olan evimizin bire bir katını kedilere ayırdık. Soğuk havalarda üşümesinler diyerek birlikte sobalarını yakıyoruz. Evimizin çocukları gibi. Onları bırakıp ayrımsız yere gidemiyoruz. Çarşıya pazara gitsek kediler kapıda dönüşümüzü bekliyor buluyoruz. Alelacele yolumuza koşuyorlar, üzerimize atlıyorlar. Kedilerimizi bırakıp aynı hısım akrabaya yatıya beklemek için gidemiyoruz” dedi.

3 kediyi sahiplendi, onlarca pisik sahibi oldu

Vefat eden akrabasının kedilerine sahiplenmeyle zaman onlarca pisik sahibi olduğunu dahi anlatan Aydemir, ” Tahminî 10 sene önceydi. Komşumuz olan akrabamız ölüm edince sahipsiz kalan 3 kedisini ego bakmaya başladım. Kedi sevgisini ayırt edince etraftaki kedileri bile fark etmeye başladım. Evimiz müstakildi, bahçemiz vardı. Kedim için bahçeye çaça koyuyordum. Başka kedilerde gelmeye başladılar. Aradan sabık antlaşma içerisinde tıpkı baktık ki kediler 100’ü bulmuş. Bu kedilerin 50’si, 60’ı bizim kedilerin yavrulamasıyla çoğalsa de ansız kalanlar köydeki sahipsiz kedilerdir. Onlar dahi bizim kapıya alışınca öz kedilerimiz gibi bakmaya başladık. Şimdi ne kediler bizi ne üstelik tığ kedileri bırakamıyoruz. Onları hem seviyorum hem birlikte acıyorum. Tıpkı pisik dışarda, sokakta kalsa nerede kalacak, lacerem karnını doyuracak diyerek düşünmeden edemiyorum” diye konuştu.

Hayvanseverlerden destek bekliyoruz

Kediler çoğaldıkça bakımının dahi zorlaştığını belirten Aydemir, “Kediler daha çok hem bizi hem birlikte komşularımızı huzursuz etmeye başladı. Hangi kadar köyde yaşasak dahi, bağımsız milletvekili evimiz olsa de rahatsız olan komşularımız oluyor. Bu yüzde kedileri hadım etmek istiyoruz. Ayrıca konuşu olarak da zahmet çekiyoruz. Kendimizden artırım edip kedilere masraf yapıyoruz amma tekrar üstelik yetişemiyoruz. Bu yüzden hem hayvanseverlerden hem da barınağı olan belediyelerden arkalama bekliyoruz. Kısırlaştırılması ve pisik maması üzerine destek olunmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.

Bakımları ekonomik adına zorlaştı

Emekli maşını kedilere yetiştiremediğini anlatan Hanife Aydemir’in eşi Mehmet Aydemir ise “Tığ hayatımızı neredeyse kedilere göre ayarlamaya başladık. Yemiyor, yediriyoruz. Kediler var diye niteleyerek bire bir yere gidemiyoruz. Aldığım zahmetli maaşım olmasa kedilere bakamayacağız. Kedilerin haftalık masrafı bin lirayı buluyor. Günce aldığımız sütü, yoğurdu, makarnası, pisik maması haftalık bin teklik tutuyor. Daha Çok maddesel açıdan kedilerin bakımına biz de yetişemiyoruz. Bu yüzden hem hadım etmek istiyoruz hem de birazını barınaklara artırmak evet dahi sahiplenmek isteyenlere vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: