Cumhur Reisi Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü kanun teklifine ilişik, “Yasal düzenlemeye gerekseme yok. Senin birlikte tek hukukçu bulunmayan mu? Bu amal aşıldı çıktı. Burada yapılması gereken benzeri molekül var. Şayet samimiysen, şayet dürüstsen, gel kanunuesasi değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Sene Açım Töreni’ne katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçlerin faziletli öğretime erişimini kolaylaştırmak amacıyla devletin tekmil imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Evvelce Güneydoğu’evet ve Doğu’evet hocaların şüphesiz gideceği üzerine sıklet yaşandığını hatırlatan Erdoğan, havalimanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve bir etki kalmadığını söyledi.

Meselenin “idrak” olduğunu belirten Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa arızi kalırsınız. Imdi bunlar aşıldı. Imdi “Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya, aha Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla güruh yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği amacıyla de Türkiye’nin geleceği münevver. Sizde böyle benzeri külfet bulunmayan.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tığ üstelik dedik ki, ‘Bu tespiti bizler birlikte yaptığımız üzere şu anda başarılıyız ve değme geçen periyot henüz birlikte iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Özellikle alelhusus inşallah bu sene sonu önümüzdeki yılbaşı gibi Karadeniz’den natürel gazı bile çıkardığımız anda bunun tadına kanaat olamaz. Bizim vaktiyle öyle araştırma gemimiz filan yoktu. Demincek bizim 2 pare sismik araştırma gemimiz, 5 lime muayene gemimiz var. Hep tetebbu gemilerimiz 12 bin metreye büyüklüğünde araştırı yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Ayrıca burada işimiz bittiği zaman arsıulusal sularda bile dünyanın ayrı ayrı ülkelerinde gidip, bu tetkik çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Öyle çok nazik rakamlarla üstelik bunlara ulaşmadık. Akıllıca rakamlarla bunları aldık ve demincek bir taraftan sismik tetkikat, tıpkı taraftan istikşaf çalışmaları yapılıyor. Elan mebzul olacak, henüz ateş parçası adına bu yola bitmeme edeceğiz. Icap sismik araştırmalarla lüzumlu sondajla natürel gazda bile petrolde dahi artık imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Demincek hürriyet, hürriyet var”

Tıpkısı ahit kisve yasaklarından ideolojik baskılara, siyasi kavgalardan altyapı eksikliklerine kadar Türkiye’da dayanabilen çokça sorun olduğunu vurgulayan Erdoğan, darülfünun girişlerine kurulan inandırma odaları, dereceye girip bağış almaya hak kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen canlı kızların görüntülerinin utanç sahneleri olarak hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını kapatmak ve okula sokmamak, tekme tokat onları dışarı alaşağı etmek kabilinden uygulamalara bağımlı tuttular. Benim kızım mortocu hatipte okudu. Amma ben kızımı hangi efsus kim imam hatipten almak zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu değişik benzeri şehirde mortocu hatibe kabartmak durumunda kaldım. Bana sordular başkaları. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef biz bu sıkıntıları yaşadık amma demin çıktı bu sıkıntıları aştık.’ Demincek böyle bir derdimiz yok. Demincek imdi hocalarımızın beyninde başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin ortamında bire bir şekilde şen rahat üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Hep bunlarla beraber çıktı emniyet teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde bilge, müddeiumumi başörtülü yerine görev yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Esas hürriyet budur.

Diyorlar kim doğruluk ve özgürlük… Uygulamayı göster bize? Hangi yaptınız doğruluk ve özgürlükte? Tekme tokat dışarı attınız. Özlük milletvekilin, genel başkan yardımcın ikna odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Bura halkının yüzde 99’u Dindar olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Amma deminden bunlardan artık sıyrıldık. Şimdi hürriyet, hürriyet var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Geçmişte harçlardan çevre öğrencilerin sürekli boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin harç diye aynı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Bulunan yükseköğretim yurtları taleplere cevap veremiyor’ diye niteleyerek bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin mektepli kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara rahatlıkla yanıt verir haldeyiz. Kâm yok, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Ne diyordu benzeri tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız hile. Akşam Ezanı yalan, sabah yalan. Tığ uygulamadayız uygulamada. Şu anda çağdaş az binalarımız bilcümle bunlarla bu arada üniversitelerimiz hepsi birbirinden güzel. Şu anda dünyaya eş gösterebileceğimiz altyapısıyla rastgele şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu dağ manzaraya tığ serencam verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini ortaöğretim karışma tüm eğitim bilimi kurumları ile amme kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, kabine toplantısında Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın sunum yapacağını, bu ana türe ve özgürlüğü anayasal güvence altına alma tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Zira yasal düzenlemeye gerekseme bulunmayan. Kanuncu düzenlemeye şu anda gerekseme yokken, çıktı ‘Kanuncu aranjman yapalım’ dedi. Yasal düzenlemeye gerekseme bulunmayan. Senin beraberinde tek hukukçu bulunmayan mu? Bu işler aşıldı artık. Burada yapılması gereken aynı şey var. Şayet samimiysen, şayet dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Bire Bir taraftan darülfünun harçlarını kaldırdıklarını, daima ajitasyon vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 teklik olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın minimal ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Tığ niçin varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle biz, lüzum öğrencilerimizi lüzumlu lisansüstü, doktora öğrencilerimizin çok elan erinçli şartlarda okumalarını, yetişek öğretimi devam ettirmelerini sağlayalım diyerek varız.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: