CHP Genel Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi’ Açıldı.

CHP Genel Merkezi’nde ‘Köy Enstitüleri Foto Sergisi’ açıldı. CHP Ankara Mebus Sebep Kayaç, “Burada iki boyutlu sergi var. Tıpkı; köy okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 köy okulu mecbur, onların fotoğrafları var. Benzeri taraftan dahi 21 köy enstitüsünün bozuk zayi ve şu andaki sapa halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Tığ, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine akıllıca kullanılmamış aynı eğitim-talim modelini hayata geçireceğiz” dedi.

CHP Ankara Saylav Yıldırım Kaya, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Yozgat Saylav Yüksek Keven, Hatay Mebus Serkan Topal, 21 köy enstitüsü ziyareti sonrası CHP Genel Merkezi’nde foto sergisi açtı. Saika Kaya, sergiye ilgilendiren şunları söyledi:

“Türkiye’de eğitim sistemi, terbiye yuvaları çökertilerek çürümeye infirak edildi. Genel Komutan’ımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun talimatı ve eğitim bilimi politikalarından sorumlu Genel Başbuğ Yardımcımız Prof. Dr. Lale Karabıyık ile birlikte, TBMM Milli Terbiye, Kültür, Deneyimsizlik ve Spor Komisyonu üyeleri namına 21 köy enstitüsünü durumunda inceleyerek köy enstitülerinin şu andaki durumu, geçmişteki durumunu fotoğraflarla çağ ışığına çıkardık. Buradaki amacımız, köy enstitülerindeki eğitim-talim programını bugünkü kuşaklara anlatabilmek, ayrıca bile o okullarda birikmiş olan demirbaşların durumunu tespit etmekti. Zira binlerce, on binlerce kitabın heba edildiğini gördük. Türkiye’de sunma heybetli piyanoların üstelik demirbaşa kaydedilmediğini gördük. Bunların tümünü bölüm ışığına çıkardık.

Burada iki boyutlu sergi var. Tıpkısı; köy okullarının bugünkü durumu. 20 bin 243 köy okulu ilişkin, onların fotoğrafları var. Benzeri taraftan de 21 köy enstitüsünün bozuk evinsiz ve şu andaki izbe halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Tığ, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine akıllıca kullanılmamış bire bir eğitim bilimi-öğretim modelini hayata geçireceğiz.”

CHP Muğla Mebus Suat Özcan, “Ülkemizdeki terbiye sistemini henüz mebzul anlayabilmek üzere karşılaştırmalı kendisine gidermek gerekiyordu. Başta karye enstitülerinin kuruluşunu ve sürecini bizzat anbean gördük. Bu fotoğraflarda köy enstitülerini yaratanların heyecanını, umudunu, ülkemizin ışıma yolundaki rolünü görebiliriz” dedi.

CHP Hatay Mebus Serkan Topal, “O dönemde üretim vardı, haber vardı. Yetenek, tecrübeyi bilcümle millete yansıtan ayrımsız eğitim bilimi anlayışı vardı” diye konuştu.

CHP Yozgat Mebus Mehabetli Keven ise şunları söyledi:

“Türkiye’de kurulmak mergup laik ve kamusal eğitimin okumuş yüzü karye enstitüleri ve karye okullarının geçmiş ve bugününü kıyaslayan bir sergiyi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Türkiye’de bugün eğitimin geldiği noktayı bu resimler anlatıyor. AKP, iktidar, eğitimi ne noktaya getirdi, bu resimlerde görünüyor.”Share: