Soğan Hasadının Devam Ettiği Yozgat’ta Üreticiler Girdi Maliyetlerinden Yakındı

Yozgat’ın Türkiye’nin önemli soğan üretimi merkezlerinden biri olan Kubbe Ovası’nda kuru soğan hasadı bitmeme ediyor. Üreticiler, fiyatların güzeşte yıla nazaran henüz ongun durumda olduğunu, ancak mütezayit maliyetlerin kendilerini zorladığını belirtti.

Yozgat’ta 4 bin 300 dekar alanda soğan üretiminin yapıldığı Aydıncık ilçesini da kapsayan Kümbet Ovası’nda bu yıl 26 bin titrem civarında istihsal bekleniyor. Geçtiğimiz sene 80 kuruşa mülk ettiği soğanı satamadığı amacıyla tarlada çoğaltmak zorunda artan üretici, bu yıl fiyatların geçen yıla göre henüz bol durumda olduğunu kaydetti.

“GİRDİLER ÇOKÇA ÇOK”

Yetiştirici Yüksek Acara, “Yeniden de 5 lira olsa bile bir iki tıpkı şekilde kurtarıyor. Girdiler haddinden fazla çok motorin matbu çıkar yol taşkın şekilde aşkin. Geçen yıla bakarak iyi diyoruz. Kemiksiz adına söylemiyorum. Maliyet çok, gübreyi alamazsan mazot esasta 3 liraydı 30 liraya kadar imdi. Yani bu artışlarla bilmiyorum, dayanamıyorum zaman zaman üstelik. Hasadımız gani, kestirmece dekara 4-4,5 kilogram nişane aldık. Şahsıma 40 dekar ektim, yaklaşık 15-16 ton soğan aldım. 4,5 ila 5 liralık arasında satışımız oluyor” diye konuştu.

GEÇİCİ TARIM İŞÇİLERİ ÇALIŞIYOR

Genel yerine Gün Doğusu ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nden gelen geçici tarım işçileri, soğan hasadında çalışıyor. İşçileri kombinasyon eden ve ‘çavuş’ yerine adlandırılan İsmail Basatemir, ” Hatay’dan geliyoruz, tarım işçisiyiz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 civarı dirilik gelmişiz. Soğan işi yapıyoruz, soğan patates işi yapıyoruz. Geçimimiz bundan oluyor yani. Çadırda kalıyoruz Aydıncık’ta. Hasat başladığı ahit geliyoruz. Bittiği devir birlikte gene memleketimize gidiyoruz. Şu anda soğan hasadında çalışıyoruz. Benzeri işçinin yevmiyesi yani 9 çuvalı 125 teklik. Yani bir hayat 2-3 yevmiye yapıyor, 300 liraya büyüklüğünde çıkıyor, geçimimiz bu şekilde” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BILE YÜZÜ GÜLÜYOR”

Aydıncık Şehremini Ahmet Kerim, bu yılki fiyatların üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda bağ bozumu dönemi hasadı başlamış durumda. Bu yıl sunu çokça kendisine ekilen ürünümüz 4 bin 300 hektar benzeri alana soğan ekildi. Çiftçilerimizin birlikte yüzü gülüyor. Hem kıymet yerine çokça sunturlu, şu anda tarladan 4,5- 5 lira arasında çıkıyor. Ayrıca yeniden patatesimiz bin 500 hektar kadar ekildi. Yine onda üstelik çokça eli nimetli aynı sezon geçirdik bu sene. Çiftçilerimiz memnun, çalışanlarımız kıvançlı, insanlarımızın yüzleri gülüyorlar. Temas hangi kadar soğan zehir olsa de soğan bu yıl çiftçilerimizin yüzünü güldürdü, tatlandırdı diyebiliriz. Kümbet Arızasız bildiğiniz gibi gerçekten mübarek topraklara eş bir düzlük. 30 bin hektarlık aynı alanımız var. Buğday, rüşvet, pancar kadar ürünlerle bu düz bu bölgenin geçimini sağlıyor. Burada üretilen soğanlar takkadak bölgemizde değil, Türkiye’nin temas adına gidiyor, soğan, patates olarak dağıtımı yapılıyor.”Share: