Çeşme Limanı’ndan zelzele bölgesi için ikinci arkalama gemisi yola artık

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 kente aksiyon makineleri, arkalama malzemeleri ve fahri motokuryeleri haiz ikinci sefine, İskenderun’a gezmek için İzmir’in Çeşme Ulusoy Limanı’ndan ayrıldı.

İzmir’de depremden etkilenen bölgelere uzanmak için bire bir araya getirilen 19 taşımalık sülale, taşınabilir ocak (tiny house), 13 hareketli abdesthane, 4 tanker, 4 vinç, kepçe, foklit, mafi, 2 kömür hamile kamyon, 4 müzaheret malzemesi yüklü kamyon, 4 otobüs karavan, 2 otobüs, 13 tır, 3 dorse, minibüs, 12 araba ve 17 motokurye ile 100 gönül Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı Denizcilik Umumi Müdürlüğü koordinesinde Çeşme Limanı’nda Ulusoy5 Ro-Ro gemisine yüklendi.

Hazırlıkları tamamlanan ve sonuç kontrolleri yapılan sefine, İskenderun Limanı’na akıllıca cereyan etti.

Motokuryeler, AFAD yardımlarını mağlup etmek için fariza yapacak

İzmir ve belde illerden Çeşme Limanı’na gelen 17 motokurye, Hatay’bile AFAD’ın koordinesinde fiilen araçların giremediği noktalara arkalama ulaştırmak için gönüllü oldu.

İzmir’de tevakkuf fail motokurye Er Vardar, depremin acısını önce günden itibaren dikçe yaşadığını söyledi.

Depremzedelerle tesanüt için gönüllü olduğunu belirten Vardar, “Vicdanımız abat değil, elimizden geldiği kadar yardımlarda bulunduk, ödül yaptık, erzak toplayıp gerekli yerlere ilettik amma vicdanımız susmuyor tıpkısı çeşit. Geceleyin yastığa kafamızı koyduğumuzda rahat yatamıyoruz. Ayrıntılı zamandır da gitme çabasındaydık, birçok arkadaşımız birlikte yer sarsıntısı bölgesinde. Ulaşılamayan köylere erzak gitmesi gerektiğini duyduk. Geminin gideceğini duyunca gezmek istedik. Elimizden hangi geliyorsa yardıma hazırız. Bu yaraları bilcümle alay malay aşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Ferhat Tezcan dahi “Hep elinden geleni yapmaya çalışıyor, bizde elimizden geleni yapmaya çalıştık amma yeteri büyüklüğünde monitör başında oturduk, madem böyle benzeri imkanımız var, bunu değerlendirelim diyerek düşündük, o sebeple sunturlu aynı kol kuruldu elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Share: