Pınar Limanı’ndan sarsıntı bölgesi için ikinci müzaheret gemisi yola daha çok

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 kente hisse senedi makineleri, müzaheret malzemeleri ve fahri motokuryeleri haiz ikinci gemi, İskenderun’a müracaat etmek üzere İzmir’in Çeşme Ulusoy Limanı’ndan ayrıldı.

İzmir’de depremden etkilenen bölgelere karşılamak için tıpkısı araya getirilen 19 taşımalık familya, taşınabilir aile (tiny house), 13 etkin abdesthane, 4 tanker, 4 vinç, kepçe, foklit, mafi, 2 kömür gebe kamyon, 4 yardım malzemesi gebe kamyon, 4 otobüs karavan, 2 otobüs, 13 tır, 3 dorse, minibüs, 12 otomobil ve 17 motokurye ile 100 güç Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Umumi Müdürlüğü koordinesinde Pınar Limanı’nda Ulusoy5 Ro-Ro gemisine yüklendi.

Hazırlıkları tamamlanan ve akıbet kontrolleri yapılan sefine, İskenderun Limanı’na akilane cereyan etti.

Motokuryeler, AFAD yardımlarını bırakmak için görev yapacak

İzmir ve belde illerden Çeşme Limanı’na gelen 17 motokurye, Hatay’de AFAD’ın koordinesinde fiilen araçların giremediği noktalara arkalama ulaştırmak amacıyla fahri oldu.

İzmir’de eğleşme eden motokurye Erkek Vardar, depremin acısını önceki günden itibaren etraflıca yaşadığını söyledi.

Depremzedelerle el birliği üzere gönüllü olduğunu belirten Vardar, “Vicdanımız rahat değil, elimizden geldiği kadar yardımlarda bulunduk, ödül yaptık, erzak toplayıp vacip yerlere ilettik ama vicdanımız susmuyor aynı makule. Gece yastığa kafamızı koyduğumuzda şen yatamıyoruz. Detaylı zamandır da gitme çabasındaydık, bir nice arkadaşımız dahi deprem bölgesinde. Ulaşılamayan köylere erzak gitmesi gerektiğini duyduk. Geminin gideceğini duyunca gezmek istedik. Elimizden hangi geliyorsa yardıma hazırız. Bu yaraları bütün alay malay aşacağız.” diyerek konuştu.

Ferhat Tezcan dahi “Hep elinden geleni yapmaya çalışıyor, bizde elimizden geleni yapmaya çalıştık amma yeteri büyüklüğünde televizyon başında oturduk, madem böyle aynı imkanımız var, bunu değerlendirelim diye düşündük, o sebeple adamakıllı tıpkı kol kuruldu elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Share: