Cenup Afrika Cumhuriyeti bundan sonra ecnebi diyanet görevlilerine çalışma izni vermeyecek

Cenup Afrika Cumhuriyeti’nde yabancı tabiiyetli kült görevlilerine bundan böyle say izni veya daimi tevakkuf izni verilmeyeceği bildirildi.

İçişleri Bakanı Aaron Motsoaledi, Malavi kökenli Nasrani vaiz Stepherd Busihiri karşı planlı sedir soruşturmasında yaptığı açıklamada, daha çok ecnebi tabiiyetli din görevlilerinin mücahede ve daimi ikamet izni başvurularının işleme alınmayacağını belirtti.

Motsoaledi, yabancı diyanet görevlilerin ancak hisse senedi yapabilen ziyaretçi statüsünde ülkeye gelebileceklerini anlatım ederek, “Bu başkalık, ecnebi ilmek görevlilerinin daimi tevakkuf statüsünde göç etmelerini artık imkansız arkaç getiriyor.” dedi.

Bushiri meselesi

Güney Afrika’birlikte kurulan ve Afrika çapında on binlerce takipçisi mevcut Aydınlanmış Reaya Buluşması Kilisesi’nin kurucusu olan Bushiri, hücum, ayyarlık, kara dünyalık ibra ve göçmen yasasını ihlal suçlamalarıyla 2019’dahi tutuklanmıştı.

Bir yıl sonraları eşiyle gelişigüzel kefaletle erkin bırakılan ve yasa dışı yollardan ülkeyi ayrılma fail Bushiri, güdük ayrımsız müddet sonraları Malavi’de yakalansa da yine serbest bırakılmış, Cenup Afrika’nın iade talebi da Malavi Efdal Mahkemesi vasıtasıyla reddedilmişti.

Bushiri’ye gayrikanuni yerleşme izni verdikleri şüphesiyle bazı büyüklük görevlileri hakkında anket başlatılmış, dip düzem tıpkı mezun açığa alınmıştı.

İçişleri Bakanlığının yabancı diyanet görevlileri üzerine aldığı bu kararda, Bushiri vakasının direkt etkisi olduğu düşünülüyor.

Share: