CHP Milletvekillerinin Dinlediği Niğdeli Müstahsil: “Bizi Bitirdiler. Bu Pancar Bitti Tığ bile Bittik”

ENES CAN ÖZMEN

CHP Mersin Ağacı Mebus Uca Uz Başarır ve Hatay Mebus Serkan Topal, Niğde’birlikte esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir üretici, “Bu pancarı tıpkı dile getirin. Bizi bitirdiler. Bu pancar bitti tığ üstelik bittik” dedi.

Niğde’bile geçmiş yapılan CHP grup toplantısının peşi sıra milletvekilleri kentte esnaf ziyareti yaptı. CHP milletvekilleri Mehabetli Usta Başarır ve Serkan Topal’ın sorunlarını dinlediği esnaf, “Atama istiyoruz, 4 senedir atanamıyorum” ifadelerini kullandı.

“YİYEMEDEN GİDEN İNSANLAR OLUYOR”

Ayrımsız çiğköfte satıcısı, “Malzemeler çok fiyatlı. Turşularımız, nar ekşilerimiz onlar çok yüksek. Köftemiz bağımlı berduş 14 liralık. Zorlanıyorlar yani. Sorup üstelik yiyemeden revan insanlar oluyor” derken; turizm firmasında çalışan tıpkı vatandaş, “İş bulunmayan. Bilet fiyatları iki, iki buçuk intaç arttı ama maliyetler 6-7 ikmal arttı. Lastik, mahrukat gideri, aküsü, sigortası, kaskosu, mecburi bindi sigortaları, kiralar gelişigüzel öz 6-7 ikmal arttı. Otobüs biletleri geçen yıl Ankara 70 liraydı bu yıl 200 yazıyoruz yani” dedi.

Başarır, bunun üstüne “Sarayın araçlarının sargaç giderleri 11 milyon teklik. Allah’ın evine 500 kişiyle giriyor ve binlerce araçla gidiyor. Henüz da ilgincini söyleyeyim mi? O mahalledeki insanlar o beyefendi geldiği için o camide salat kılamıyorlar” diye konuştu.

“FİYATLAR ALIŞILAGELEN DEĞİL”

Başka tıpkı çiğköfte satıcısı ise, “Vakit Kaybetmeden geçimimizi sağlıyoruz yani. Döndürüyoruz dünyalık edinim gibi tıpkı şeyimiz kalmadı. Sadece kendimizi döndürelim kâfi diyoruz. Elan kötüye gitmesin diye niteleyerek umut ediyoruz” dedi. Aynı telefon satıcısı, “Fiyatlardan ortalık kayran olmuyor stabil. Giren oluyor fiyatları duyunca ondan sonradan çıkıyor. Vergilerden dünya. Normal değil yani” ifadelerini kullandı.

Bire Bir salon çalışanı, vekillerin alım gücüyle ilişkin sorusu üzerine “Bağımlı düştü. Evet maatteessüf anca. Tığ gençken minimal ücret 600 liraydı çeyrek 60 liraydı 10 kıta alabiliyorduk. Demin minimal sevap 5 bin lira çeyrek 1,500 liralık 3 kesim alabiliyoruz. Diyecek tıpkısı öz bulunmayan, onlara bellek ermiyor. Us vermiş ama düşünüm vermemiş” dedi.

Ayrımsız yetiştirici dahi “Bu pancarı ayrımsız dile getirin. Bizi bitirdiler. Çükündür bitti tığ de bittik” dedi.Share: