Bartın haberleri… ŞANLIURFA – KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, Bartın’da madendeki patlamaya ilişkin konuştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dayanıklı Adap, Bartın’dahi madendeki patlamaya ilgilendiren ilgili, ” Türkiye’birlikte olduğu kadar Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde üstelik bugün balaban tıpkısı matem ve çeki havası oluştu.” dedi.

Adap ile beraberindekiler, Şanlıurfa Şehit Aileleri Teavün ve Dayanışma Derneği’ni ülfet etti, başbuğ Gazi Mehmet Müşkül’dan çalışmalar üzerine vukuf aldı.

Martir ve gazileri ile bire bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Adap, cemaziyelevvel akşam Bartın’üstelik eroin ocağında meydana gelen patlamayı hatırlatarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara de esbak olsun dileğinde bulundu. Patlamada hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu belirten Töre, şöyle konuştu:

“Bartın’üstelik meydana gelen görüngü, bilcümle milletimizi ve derinden üzmüştür. Eroin kazaları ve depremler maalesef milletimizin kaderi olmamalıdır. Hem depreme karşı hem üstelik bu garip uymaz maden arama kazılarında daha dikkatli olmamız gerekiyor. Onlar da şehittir, ilçe şehididir, hareket başında çoluk çocuklarına iş parası kovmak isterken hakeza bire bir kaymakamlık sonucu hayatlarını kaybetmişler. Cenab-ı Allah’tan yağmur diliyorum. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti cıvıl cıvıl bir ülkedir katiyetle ailelerine sahip çıkarak yardım edecektir. Milletimizin dayanışmasıyla bu tuhaf acılarımızın sarılması daha suratlı olacaktır. Türkiye’dahi olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bile zaman iri aynı yas ve üzüntü havası oluştu.”

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mücadelesini anlatan Töre, şunları kaydetti:

“Anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ sözleri dünyaya kandil yaymaktadır çünkü görüyoruz düzenlilik konseyinde yuvalanmış yayılımcı ara sıra ülkeler kendilerini düzenlilik konseyi koymuşlar ama bu düzenlilik konseyi üyeleri bir zamanlar gelip o Urfa, Antep ve Maraş’ı nehiy etmişler. Bizler kamet yazarak bu yayılımcı güçlere alın savaş etmişiz. Su uyur antagonist uyumaz. Bu nedenle bu kez bizi içerden çökertmeye çalışıyorlar. Kendilerini karşımıza aracısız çıkamayınca bu nöbet içimizde bazı terör örgütlerini besleyerek Türk milletini içerden bölmeye çalışıyorlar. Türk milleti uyanık olacak. Milli ilişki ve beraberliğimiz daim olacaktır.”

Konuşmanın peşi sıra Toplum Örgütü Başkanı Çetince, Adap’ye bağış taktim etti.

Etkinliğe Şanlıurfa Ilbay Yardımcısı Yeliz Mercan Balığı, Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Alim, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şanlıurfa Bölüm Başkanı Hasan Aslan ve şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Share: