Mustafa Sarıgül: “Ayak Topu sahalarında 8 Türk, 3 ecnebi olmalı”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, “Futbol sahalarımızda bilcümle gelişigüzel aynı kampanya başlatmalıyız, iktisadi ulusalcılık yapmalıyız. Ayak Topu sahalarında 8 devam Türk, 3 çıngı ecnebi olmalı” dedi.

Sarıgül, Mersin Ağacı programı kapsamında Mersin Ağacı E Tipi Sınırlanmış Mahpushane önüne açıklamalarda bulundu. 9 April tarihinde TDP Genel Merkezinden bire bir af çağrısında bulunduğunu hatırlatan Sarıgül, taleplerinin siyasal değil, vicdani olduğunu belirterek, “Içtimai barış için affet Türkiyem, el birliği hukuku için affet Türkiyem, annelerin çocuklarına kavuşması amacıyla affet Türkiyem, babaların çocuklarına kavuşması için affet Türkiyem diyoruz” dedi.

TDK adına af çağrılarına karşılık veren ve af çağrısını seslendiren parti ve siyasetçileri titiz şekilde izleme ettiklerini belirten Sarıgül, mahkumların hayatla yine buluşmasını genişlik dostça ayrımsız şekilde tedarik etmek gerektiğini kaydederek, “Kendilerine psikolojik destek yöneltmek lazım. Uray başkanlığım döneminde bunların hepsini yapmıştım, bire bir haddinden fazla nasip mahkumu ile ilgilenmiştim. Baht mahkumları cezaevinden çıktıktan sonra onların yaşamla buluşabilmeleri üzere önlerini açmıştım. Özellikle baht mahkumları cezaevinden çıktıktan sonra onlara gelişim imkanı sağlamalıyız, onlara ekonomik imkan sağlamalıyız ki, toplumla arz iyi şekilde buluşsunlar. O nedenle bir kat henüz altını çiziyorum, bizim af talebimiz siyasal ayrımsız irade değil, kesinlikle vicdani tıpkı taleptir. Aynı misil elan şu anda 68. cezaevinin önündeyim, Sazak’den hep ulusuma sesleniyorum; af talebimiz kardeşlik hukuku içindir, kardeşlik hukukunun yeni baştan tahsis edilmesi üzere affet Türkiyem, affet Türkiyem” diye niteleyerek konuştu. Sarıgül; bayrağa, toprağa ve vatana cebin, ülkenin ayrılamaz bütünlüğüne cebin kenarlı suçların tamamının bu rica kapsamı dışında olduğunu birlikte ekledi.

Mersin programını yarıda fasletmek durumunda olduğunu rapor fail Sarıgül, “Birazdan televizyon programı sonrası Bartın’a cereyan edeceğim. Bartın’üstelik yılgın altında mütezayit, çoluğunun, çocuğunun rızkını buyurmak için mücadele veren madencilerimizi nazikâne, sevgiyle aynı sefer daha bigâne ediyoruz. Hakk’ın rahmetine kavuşanlar var, mekanları cennet olsun. Pinpon altında umutla bekleyenler var, Allah’ım inşallah onları sağ salim hepimizle buluşturur. Benzeri nöbet elan ulusumuza başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Alt yapıya ehemmiyet vermeliyiz ve kişi evlatlarımızı yetiştirmeliyiz”

Mustafa Sarıgül, futboldaki ecnebi oyuncu sayısıyla soru konusunda, “Ayak Topu sahalarımızda hep alay malay bire bir kampanya başlatmalıyız, kazançlı nasyonalizm yapmalıyız. Ayak Topu sahalarında 8 tane Türk, 3 sunum ecnebi olmalı. Bakıyoruz Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzon spor ve diğer bire bir çok spor kulüplerine 8 lime yabancı oynuyor. Soruyorum bir Fenerbahçeliye, Galatasaraylıya, Beşiktaşlıya takımını kazara sayabilir misiniz? Sayamıyor, zira yandaş takımına yabancılaşmış vaziyette. O nedenle sahalarda 8 kıta Türk olmalı, 3 pare yabancı olmalı. O 3 kesim yabancı birlikte Hagi kabilinden Alex kabil nitelikli futbolcular olmalı. Serencam 3 yılda Türkiye’ye 250’nin üzerinde ecnebi aktör mevrut gitmiş ve bunların maliyeti 900 milyon doların üzerinde. Bu paraları biz ne efsus ki sokağa atmışız. O nedenle Mersin’den bilcümle spor kulüplerine çağrıda bulunuyorum; sahalarımızda 8 kesim Türk olmalı, 3 parça üstelik birinci sınıf ecnebi olmalı. Tığ alt yapıya ehemmiyet vermeliyiz ve öz evlatlarımızı yetiştirmeliyiz. Bunu yapmadığımız taktirde adam milli takımımız gidip, 50 bin yabanlık aynı cezire takımına yenilerek Türkiye’ye geliyor. Bu birlikte bizi alabildiğine üzüyor” dedi.

“Sorumluluğumuzun bilincinde olan ayrımsız partiyiz”

İskenderun’un yer olması için kırıcı ayrımsız iş yaptıklarını, hele Balıkesir’dahi aynı noktanın, Konya’de benzeri noktanın belirlendiğini ve Mersin üzerindeki çalışmaların birlikte bu anlamda devam ettiğini rapor eden Sarıgül, şöyle devam etti:

“Mersin Ağacı’üstelik hangi ilçenin el olması gerektiği yönündeki çalışmalarımız bitmeme ediyor şu dakika. Tarsus var, Anamur var ama biz tabii kriterlerine bakıyoruz. Bizim şehir plancılarımız, hukukçularımız, en son düzeyde çalışmalarımızı yapıyoruz. Tığ fert davranamayız, sorumluluğumuzun bilincinde olan tıpkısı partiyiz. Tığ bir kavuşum toprak olmasını açıkladığımız andan itibaren oranın kesinlikle el olması lazım. Çünkü biz devletimizi yönetmeye müştehi aynı politik partiyiz. O nedenle banko açıkladığımız devlet olacak ilçenin kriterlerine tafsilatlı benzeri şekilde bakmamız geçişsiz.”

Sarıgül, kodes önündeki açıklamalarının arkası sıra ölüm fail Kıbrıs Gazisinin ailesine taziyet ziyaretinde bulunurken, esnafla dahi tıpkısı araya geldi. – MERSİN

Share: