Bakir grip enfeksiyonları elan alçak geçebilir

Yeni enflüanza enfeksiyonları daha okkalı geçebilir

Kronik hastalara grip aşısı uyarısı

İSTANBUL – Covid-19 nedeniyle enfeksiyonlara cebin ölçüsüz himayeci tavrın bağışıklığın henüz başlangıçta nail olduğu enfeksiyon bilgisini zayıflatabildiğini belirten Ciğer Hastalıkları Uzmanı Dr. Maskara Yurtlu Esas, yeni enfeksiyonların çokça daha alçak geçirilebileceğini kaydederek, vücudun virüsü tanıması ve hastalığın daha hafif atlatmaları yerine hele kronik hastalığı olan bireylere grip aşısı olmalarını önerdi.

Virüsle meydana mevrut bir teneffüs yolu hastalığı olan enflüanza, dal gelgel yollarındaki koku alma organı tıkanıklığı, aksırma, geniz tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı, yaşarma, halsizlik, titreme, argıt ağrısı, adale-mafsal ağrısı semptomlarıyla kendisini gösteriyor. Hastalıktan korunmak amacıyla enflüanza aşısını öneren BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi, Döş Hastalıkları Uzmanı Dr. Latifçe Yurtlu Anne, alelhusus muafiyet problemi olan, kronik hastalık sahibi bireylerin telkih olmasını önerdi. Yurtlu, vakayiname ruh hastalığı, vakayiname solunumsal çor, astım, KOAH, kanser geçmişi olanlar ya üstelik etkin olarak amansız hastalık tedavisi gören bireylerin, diyabet- şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, vakayiname böbrek hastalığı olanların ve sunu önemlisi 65 gözyaşı üstü bireylerin grip aşısı takviminin içerisinde olduğunu kaydetti. Bu grupların aşılama olmasını öneren Yurtlu, toplumdaki sair bireylerin da aşı olmasını kırıcı temas durumun olmadığını söyledi.

Yıpranmamış enfeksiyonlar ile muafiyet arasında kontrolsüz bir savaş bekleniyor

İki buçuk yıl boyunca Covid-19’dan tevakki etmek namına enfeksiyona birlik etmemek üzere çaba gösterildiğini fakat bu durumda muafiyet yanıtının tıpkısı kısmının zayıflamasına neden olduğunu tamlayan Dr. Yurtlu, “Bu yıl ati olan gribal enfeksiyonlar muafiyet sistemimizin sivri reaksiyon vermesini ya üstelik kontrolsüz tıpkısı kavga ortamı oluşturabileceği üzere daha dokunaklı geçebilecektir diye niteleyerek bekliyoruz. Bati ve riskli durumdaki hastalarımızın gripten maskeyle korunmasını öneriyoruz” dedi.

Aşının vücutla virüsün ayrımsız tanışması olduğunu belirten Döş Hastalıkları Uzmanı Dr. Yurtlu, ” Telkih maktul virüsün evet de virüsün bir parçasının vücuda öncesinden sunularak, çor bulaştığında vücudun savaşa hazırlık aşamasıdır. Eğin virüsle tanıştığında zihin hücreleri oluşur ve virüsün kendisi geldiğinde tanıdığı düşmanına şüphesiz saldıracağını henüz gani bilir” ifadelerinde bulundu.

“Aşı hastalığın bulaşmasını azaltıyor”

2022-2023 influenza aşılarının hazır olduğunu bildiren Yurtlu, “Normalde enflüanza aşısı bire bir eski yıl geçirilen influenza virüsüne karşı mücehhez ayrımsız aşıdır. İnfluenza A İnfluenza B toplumda sunma kalın hastalık fail virüslerdir. Bunların ne varyantlarında çor yapması bekleniyorsa tıpkı ahir yılın aşısı bu şeklide hazırlanıyor. Bu aşılar hastalığın olmasını değil, hastalığın bizi etkilemesini engeller. Aşılama olan sistem kendisi büyüklüğünde toplumun bile güvenliğini sağlar. Aşı gitmek vücudun virüsle tanışması buyurmak. Vücut tanıdığı benzeri virüsü daha kolay yenebilir. Bu sayede başkalarına bulaştırma ihtimali da azalır” diye niteleyerek konuştu.

Yumurta alerjisi olanlara önerilmiyor

6 ay cisim herkesin telkih olabileceğini tamlayan Yurtlu, er bezi alerjisi olanlara ve hamileliğin evvel döneminde olanlara aşılama önermediklerini söyledi. Bala gözyaşı grubunda aşılama takviminin biraz daha farklı olduğunu ifade eden Yurtlu, ” 8 gözyaşı üstünde sezonsal yerine bir tane düze şeklinde telkih yapılır. Bu telkih ekim kocaoğlan itibariyle başlanıp, mart ayı sonuna kadar yapılabilir. Yani dönemseldir” dedi.

Grip aşısının Covid-19 aşılarıyla tıpkısı dönemde yapılmasını bile değerlendiren Yurtlu, yapılan en son çalışmaların benzeri dönem içeresinde iki aşının bile yapılabileceği yönünde olduğunu kaydetti. Hoppadak hastalarda telkih sonrası görülmesi muhtemel halsizlik, acı üzere semptomların henüz çok görülebileceği belirten Yurtlu, “Bizim önerimiz acil ayrımsız format değilse, bire bir ahit içerisinde yapılmaması. Yaklaşık iki hafta arayla, etkin enfeksiyonun olmadığı durumlarda hastaların aşılanmasını öneriyoruz” uyarısında bulundu.

Maskeli sığınma kronik solunum yolu hastalarında atakları azalttı

Peçe kullanımının grip üzere önleyici yetişkin tıpkısı unsur olduğunu belirten Yurtlu, pandemiyle alay malay kullanılmaya başlanan maskenin özellikle KOAH, kilolu astım kabilinden süreğen solunum yolu hastalarında çok faydasını gördüklerini kaydetti. Maske kullanan bu hastalarda enfeksiyonların elan beş altı olduğunu ve ataklarla hastanelere başvurmadıklarını belirten Yurtlu, “Maskenin koruyucu etkisini benzeri tekmil dünyada tanık olduk. Hastaların peçe takmaya devam etmesi onların gribal enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Alelhusus dolgun ortamlarda okulların açılması nedeniyle meslek çağı çocuklarına irtibat sırasında maskelenmiş korunma hastalarımızın ataklarını azaltacaktır” şeklinde konuştu.

Son namına grip aşısıyla zatürre aşının birlikte yapılabileceğine üstelik değinen Yurtlu, “Enflüanza aşısı grubu esasen zatürre grubuyla tıpkı grupta. İkisinin aşısı beraber yapılabilir. Boydak grip aşılarının çalışkan enfeksiyon varlığında yapılmasını istemiyoruz. Batar aşıları bu konuda az buçuk farklılık oluşturuyor. Etken enfeksiyon varlığında de yapılabilir namına akseptans ediyoruz. Geçen yıl çok çok zatürre aşısı yapıldı. İnsanlar ne çeşit aşıyı olduğunu ve aşılama takviminin neresinde olduğunu maalesef bilemiyor. Bu konuda hekimlere başvurarak, kendilerine zatürre aşısı takvimi oluşturabilirler. Yalnız bu buut grip aşısı için geçerli değil. Enflüanza aşısı temas yıl eskimemiş mevrut yıla özgü ayrımsız aşıdır ve risk grubunda olan ve risk grubu dışında kalanların dahi yaptırabileceği bir aşıdır” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

Share: