10 ülkeden 60 sportmen kozlarını Karadeniz açıklarında paylaşacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 10 Ilkgüz Cumartesi haset 10 ülkeden 60 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek Kocaeli Uluslararası Vazıh Su Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022’nin lansmanı yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Yüzme Federasyonu ortaklığında Kandıra-Kerpe Umum Plajı’nda gerçekleşecek olan Kocaeli Uluslararası Kilitsiz Küreksiz Akarsu Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022’ye 10 ülkeden 60 sportmen katılacak. Türk Milli Takımı’ndan da 21 sporcunun yer alacağı yarışmanın lansmanı Kerpe ve Kumcağız Toyluk ve Spor Kampı’nda gerçekleştirildi. Lansmana; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Sebep, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Spor Büro Müdürü Alparslan Arslan, Türkiye Yüzme Federasyonu Ayan Akarsu Yüzme Maharet Kurul Üyesi Sabri Bozca, Avrupa Yüzme Birliği Len Delegesi Aleksandar Malenko, Macaristan Milli Mızıka Sportmen su olimpik yüzücü Esas Olasz, yüzme iklim temsilcisi Talha Altuntaş katıldı.

“Millî ve uluslararası organizasyonlarımızın 101’incisini gerçekleştiriyoruz”

Spor başkenti Kocaeli misyonuyla çalıştıklarını ifade eden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cahillik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Saika, “Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, Dünya Yüzme Federasyonu, Avrupa Yüzme Birliği, Türkiye Yüzme Federasyonu, Kocaeli Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü hareket Birliği’nde 10 Eylül Cumartesi günü saat 10.00’de Kocaeli’mizin seçkin ilçesi Kandıra – Kerpe Halk Plajı’nda Kocaeli Arsıulusal Kategorik Su Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022 Yarışları’nı yapacağız. Belediyemiz bünyesinde seçkin sene geleneksel ayla mevrut Küşade Akarsu Yüzme Şampiyonalarını, ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz Türkiye Yüzme Federasyonu Boş Su Yüzme Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Güzel Müsabakaları ile millî düzeye taşıdık, bu yarışma ile uluslararası düzeye taşıyarak seçme adımda henüz ileriye gitmeyi sürdürüyoruz. Gerçekleştirilecek olan bu düzenleme ile beraber Toyluk ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığımız bünyesinde işbirliği yaptığımız kurumlar ile millî ve arsıulusal organizasyonlarımızın 101.’sini gerçekleştiriyoruz” dedi.

“10 ülkeden, 60 sporcunun katılmasını bekliyoruz”

Gençleri spora alıştırmak ve muvaffakiyetli sporcuları daha birlikte üst seviyeye çıkarmak için çabaladıklarını belirten Sebep, “Bu ay içerisinde Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü ve Motor Sporları federasyonu ile alay malay Kocaeli Rallisi Türkiye Ralli Şampiyonası, Gençler Balkanlar Judo Şampiyonası ve Arsıulusal Karate Şampiyonası organizasyonlarını yapmayı hedefliyoruz. Hafta sonu yapacağımız uluslararası GOLDEN CUP Şampiyonası’nda haddinden fazla altın olimpiyat ve dünya derecesi yapmış yüzücülerimiz burada olacaklar. Organizasyona katılan sporcular Yüzme Federasyonu ve Arsıulusal Münhal Su Yüzme Federasyonu’nun nida ettiği seçkin (Acun, Avrupa ve Olimpiyat derecesi bulunan) sporculardır. 10 ülkeden (Türkiye, İtalya, İspanya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Ukrayna, Almanya, Hırvatistan ve Makedonya) 60 sporcunun katılması bekliyoruz. Türk milli takımından 21 sporcu yarışmaya iştirak sağlayacaktır. Kocaeli Arsıulusal Degaje Su Yüzme Şampiyonası Golden Cup 2022 10km’lik bire bir yarıştır. Bu aleniyet Meydanda Akarsu Yüzme Olimpik Mesafesidir. Golden Cup LEN (Avrupa Yüzme Birliği) ve FINA’nın (Acun Yüzme Federasyonu) yılda 5 kadem olarak düzenlediği bire bir yarışmadır. Yarışmaya paydaşlık gösteren parçalanmamış sporcu ve antrenörlere yarışma öncesinde Kerpe ve Kumcağız’dahi bulunan mevcut kampımızda ağırlayacağız bu şekilde de memleketimizi tanıtmış olup spor turizmine ulama sağlamış olacağız. 2023 yılında Acun Yalınlık Su Yüzme Şampiyonasına ve Avrupa Meydanda Akarsu Yüzme Şampiyonası’nın bölgemizde yapılmasına üstelik iştahlı olduğumuzu buradan ilan etmek istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Kocaeli hele kategorik su yüzme şampiyonlarında bilinen ayrımsız devlet”

Türkiye Yüzme Federasyonu Peyda Su Yüzme Beceri Kurul Üyesi Sabri Bozca ise, “Kocaeli hele belirgin akarsu yüzme şampiyonlarında bilinen tıpkısı diyar. Dünyada yalınlık su denildiği ahit Kocaeli bile akla geliyor. Türk Milli Takımımız’dan 21 sporcumuz olacak. Bu sporcularımızdan 5 tanesi bu zaman haziran ayında, Avrupa Çoluk Çocuk Şampiyonası’nda ülkemize 9 madalya kazandırırdı. Bu madalyalar bizim yalınlık su yüzme tarihimizde ki geçmiş madalyalar oldu. Buyruk Bahadır Albayrak, Burcu Zenginlik Zayıf gibi Avrupa’üstelik madalya düz sporcularımız de burada olacaklar, ülkemizi olta edecekler” şeklinde konuştu.

” Karadeniz’de kıpırdamak amacıyla sabırsızlanıyorum”

Macaristanlı yüzücü Anna Olasz birlikte, “Öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürname ediyorum. Henüz evvel Türkiye’de tek yüzmemiştim. Yarış üzere çok heyecanlıyım. Koşullar haddinden fazla ongun, Karadeniz’birlikte çalkalanmak için sabırsızlanıyorum. İlerleyen yıllarda bu yarışların aynı parçası olmayı umuyorum” ifadelerini kullandı. – KOCAELİShare: