Baziçe ihya yaz kampı Bilişim Vadisi’nde sürüyor

Kocaeli’deki Bilişim Vadisi Sayısal Canlandırma ve Oyun Biriktirme Merkezi (DIGIAGE) marifetiyle planlı Oyun Geliştirme Yaz Kampı ve Toptan Ekosistem Buluşması bitmeme ediyor.

Gebze Yerleşkesi’ndeki kampta katılımcılar, “HyperCasual” oyunlar özellikle tutmak için “midcore” ve “consol” proje tasarımlarıyla eskimemiş evlat “metaverse”, “blokchain”, “NFT” ve “VR” oyun projeleri geliştirilmeye odaklanıyor.

11 Eylül’e büyüklüğünde sürecek kampta 29 ülkeden 530 elçi, kurulan takımlarda oyun geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

DIGIAGE Direktörü Emre Talih, AA muhabirine, 29 ülkeden mevrut misafirleri Enformatik Vadisi’nde ağırladıklarını belirterek, katılımcıların burada oyun geliştirdiğini söyledi.

Yaz kampının gayrı kamplardan farkının burada baziçe sektöründen ilgilileri mihman etmeleri olduğunu anlatan Kader, “Oyun sektörüne ilgisi olanlar burada yeteneklerini keşfedebiliyorlar. Takımların yarısı baziçe sektöründe elan geçmiş bulunanlar, sair yarısıysa oyun sektörüne girmeye çalışanlardan oluşuyor. Kampın sonunda hem Enformatik Vadisi Girişim Sermayesi Envestisman Fonumuz hem birlikte ayrıksı oyun fonlarımız, baziçe firmalarını dinliyor olacaklar. Bu kampın sonunda onların er aşama envestisman durumlarını sağlayacak aynı motivasyonu dahi var.” diyerek konuştu.

Baht, “Kampın ana motivasyonu Türkiye’deki oyun ekosisteminin yeryüzü ast tabakaya yayılmasını ulaşmak.” diye niteleyerek, Türkiye’nin 60’tan aşkın kentinden kampa katılım olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin rastgele yerinden gençlerin baziçe geliştirmek için buraya gelebildiğini nâkil Felek, “Birinci uğur, birlik Türkiye’nin oyun geliştirme ekosistemine karışma olmasını uydurmak. Sonrasında de bu arkadaşlarımızın oyun geliştirebilmesi için akilane teknolojiye erişmesini bulmak. Bilişim Vadisi’ndeki oyun geliştirme laboratuvarlarını kullanarak oyunlarını geliştirecek imkanlar var. Kampın üçüncü motivasyonu ise erken kadem envestisman ulaşmak. Bu kampın sonunda tıpkı hacim erken girişim envestisman alıp baziçe stüdyolarının siftinlik yatırımcı anlamda global ölçekte oyun yapmaları için evvel adımı atmalarını sağlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: