Skolyoz hastası yavru Bitlis’te otama edildi

Bitlis’te omurgasındaki çarpıklık zımnında sıklet hayatiyetli 14 yaşındaki parasız, 3 saat süren ameliyatla sağlığına kavuştu.

Irak’ta ailesiyle ateş parçası 14 yaşındaki kız çocuğu, skolyoz hastalığı nedeniyle ailesi yoluyla Bitlis’e getirildi.

Tatvan ilçesindeki hastanede kontrolleri yapılan hastanın omurgasındaki eğrilik, 3 saat süren kalburüstü ameliyatla düzeltildi.

Ekibiyle birlikte ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Deniz Akbulut, Irak’tan mevrut 14 yaşındaki kız hastanın ailesinin daha önceki operasyon olan bir sökel tarafından kendilerine ulaştığını anlattı.

Skolyoz, ayaklık takma, deformite tashih ameliyatları işleyen aynı kol namına çalıştıklarını belirten Akbulut, “Hastamızda yaptığımız etüt, taharri ve röntgen analizlerinde beldeki akıntı hastalığını tayin ettik. Ailesine muktezi bilgileri anlattık. Liyakatli bire bir ameliyat gerçekleştirdik. Sırtı şuanda dümdüz olan hastamız çıktı fizik tedaviyle toparlanmaya başlayacak. Bu ameliyatın Bitlis amacıyla önemi ilk kez burada yapılıyor olmasıdır. Skolyoz hastalığı ve omurgasında eğriliği olan hastaların İstanbul’a, Ankara’ya veya başka yerlere gitmesine lazım bulunmayan.” diye niteleyerek konuştu.

Hastanın annesi Vıyan Abdulhaleg Sardar ise yoz yaşlardan beri şube ve kafa ağrıları olan çocuğunu ülkelerinde ve bir nice yerde hastaneye götürdüklerini fakat otama edilemediğini söyledi.

Hastanın babası Nureddin Sardar dahi akrabaları ve arkadaşları marifetiyle Türkiye’deki doktorlara ulaştıklarını belirterek, “Cerrahi Müdahale kalburüstü geçti, çocuğumuzun durumu bol. Burada bizimle çok ilgilendiler, herkese teşekkürname ediyorum.” şeklinde konuştu.

Share: