Yer Sarsıntısı bölgelerine arkalama seferberliği sürüyor

Kocaeli, Düzce ve Bolu’bile, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, depremzedelere herhangi bir periyot ısıdam yemek vermenin yanında yaraların sarılması için çalışmalar yapıyor.

Altyapı çalışmaları yürüten şehremaneti ekipleri, gayrı yandan de Hatay’ın Develik ilçesinde deri şehir inşa çalışmalarına ulama sağlıyor.

Büyükşehir Park Yeri ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, güvenliğin sağlanması üzere 2 metre yüksekliğinde, 1200 metre uzunluğunda belde çitinin imalatını gerçekleştiriyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, depremden etkilenen dallar için 200 metrekarelik oyun parkının dahi inşasına başladı.

Çeşitli baziçe gruplarının yer alacağı park, depremzede çocuklar amacıyla terapi merkezi rolü üstlenecek.

Öte yandan, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinden 51’inci arkalama tırı bölgeye uğurlandı.

Uğurlama töreninde konuşan Kaymakam It Canlı Kubilay, depremin önce duyulduğu andan itibaren bütün imkanları havza üzere seferber ettiklerini söyledi.

Bölgeye şu temel büyüklüğünde 51’i tır gelmek amacıyla 81 arkalama aracı gönderdiklerini aktaran Kubilay, “Dilovası, Türkiye için bir tane canevi, çalım duyuyoruz. Halkımızın dayanışmasıyla OSB’lerimizde sanayicimiz değme çeşit imkanlarını depremzedelere göndermeye devam ediyor. Bu yardımların sürekliliği çokça eke. Buna hep devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılay Dilovası Şube Başkanı Emre Sarıca birlikte depremin ardından yaptıkları çalışmaları anlattı.

Düzce

Düzce Belediyesi Içtimai Arkalama İşleri Müdürlüğünce, kente getirilen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için hayırseverlerin desteğiyle “Içtimai Market” kuruldu.

Personel, besin, giysi, hijyen, çağa ve çocuk hizmet malzemelerini kolileyerek depremzedelere ulaştırıyor.

Gölyaka ilçesinde ise esnaf ve hayvan yetiştiricileri yoluyla toplanan 100 çuval yem, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce bölgeye ulaştırıldı.

Yığılca Umum Eğitim Merkezinde da kurum personeli, kankızıl öğreticiler ve kadın kursiyerler tarafından depremzedeler amacıyla 300 çıngı üzeri üretildi. Kursiyerlerin aralarında topladıkları bağışlarla satın alınan polar, kışlık içlik ve eşofmanlar da kolilenerek bölgeye ulaştırılmak için AFAD’a teyit edildi.

Bolu

Bolu İzzet Baysal Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, depremzedeler için okulun atölyesinde 26 tuvalet ve cağ ile 50 soba üretimi yaptı.

Temin edilen dezenfektanların bile arasında bulunduğu arkalama malzemeleri, öğretmenler yoluyla tıra yüklenerek bölgeye gönderildi.

Share: