Yanık mevcut 3 kuş ve sincap tedavinin ardından doğaya bırakıldı

Şırnak’ta vatandaşlar marifetiyle gaileli bulunan kumru, uzun hayvan kartalı, zer atmaca ve sincap, tedavilerinin tamamlanmasının ardından doğaya salındı.

Kentte değişik tarihlerde arazide dertli halde kâin 3 kuş ile çekelez, Şırnak Üniversitesi Utangaç Hayvanları Otama ve Iyileştirme Merkezi’nde tedavi edildi.

Tabiat Himaye ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne konfirmasyon edilen zooloji, Şırnak Vali Yardımcısı Mehmet Çelik’in dahi katılımıyla Cudi Dağı eteğindeki Beyaz Zehir mevkisinde doğaya bırakıldı.

Tabiat Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Kalay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuşlar ve sincaba gerekli hizmet ve tedavinin uygulandığını, doğaya bırakılacak seviyeye geldiklerini söyledi.

Kalay, “Şu an ünitemizde 3 kızıl şahin, kerkenez ve kınalı kekliğin tedavisi bitmeme etmektedir. Bunlar bile veteriner hekim nezdinde rehabilitasyon ve tedavileri tamamlandığında katıksız dirim alanlarına bırakılacak.” diye niteleyerek konuştu.

Hayvanları duyarlılık göstererek kendilerine doğrulama eden vatandaşlara teşekkür eden Sövme, arazide çorlu ve zayıf durumda mevcut hayvanların ekiplerine bildirilmesini istedi.

Share: