Yalova’daki arkeolojik kazılar acun tarihi açısından önem taşıyor

Firez ve Turizm Bakanlığı Ekin Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Ateşin, Yalova’nın Altınova ilçesinde düzenlenen çokça sayıda arkeolojik kazı çalışmasını durumunda inceledi.

Firez ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü “Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları”, “Çobankale Hafriyat Alanı” ve hafriyat evlerini konuşma fail Coşkun, Altınova Belediyesi sponsorluğunda ölçülü çalışmalardan ekolojik ortam Şehremini Stabil Oral’ı kutladı.

Coşkun, Altınova Belediyesi Natür Eğitim Bilimi Merkezi ve Kuş Rasat Kulesi Konuşma Salonu’nda Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları Başkanı Dr. Akademisyen Serkan Gündüz’den Hersek’te yapılan yağız kazıları ve Limnae/Civetot Sualtı Kazıları için bilgi aldı.

Buradan Yaka Emniyeti Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yenilenen, Marmara Denizi’nin yer eski deniz fenerlerinden biri olan 157 yıllık Yalova Hersek Dilburnu Bahir Feneri’ni gezen Coşkun, alanın müzeye dönüştürülme çalışmaları karşı Altınova Belediyesi Efdal Arkeoloğu Işıl Akalan Gündüz’den vukuf aldı.

Son yerine Çobankale ve hafriyat evini musahabe eden Coşkun, Kazı Başkanı Doç. Dr. Selçuk Seçkin’den kazı çalışması ve ortaya çıkarılan eserlerle ilgili vukuf aldı.

Altınova’da çok büyük tarihi çalışmalara imza atıldığını tamlayan Ateşin, “Osmanlı’nın Bizans ile yaptığı ilk savaş olan Bafeus Savaşının geçtiği Çobankale’da icraat bizlere bakir bilgiler verecektir. Halil İnalcık hocamıza bakarak Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun temeli olan Bafeus Savaşı’nın geçtiği Çobankale’deki icraat, tarihimize yıpranmamış bilgiler sunacaktır. Hersek’te gerçekleştirilen kazılar Selçuki ve Osmanlı’nın yapı dönemi için şok bilgiler sunuyor. Ayrıca Helenapolis ve akarsu şeş kazı çalışmaları çabucak Türk değil dünya tarihine üstelik çerağ tutacak. 157 yıllık tarihi Bahir Feneri Müzesi bölgeyi aydınlatmaya bitmeme edecek. Tamlık bu icraat acun tarihi açısından nazik ehemmiyet taşıyor.” diyerek konuştu.

Bölgedeki arkeolojik kazıların yapıldığı yegâne içtima Altınova olduğunu dile getiren Komutan Oral ise, Çobankale ve Hersek Deltası kazılarının Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 12 kamer okunabilen hale geldiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bize seçme makule desteği veren ilkin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Hars ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un şahsında hükümetimize, Hars Varlıkları ve Müzeler Umum Müdür Yardımcısı Sayın Yahya Ateşin’un şahsında nezaret bürokratlarına, AK Fırka İl Başkanımız Sayın Muğlim Bağatar’ın şahsında tekmil teşkilatlarımıza, YANLIŞSIZ Parti MKYK üyesi Yalova Saylav Ahmet Büyükgümüş, DÜRÜST Fırka Yalova Mebus Sayın Meliha Akyol’a ve YANLIŞSIZ Fırka İlçe Başkanımız Sayın Hasan Zafer’e, kaza halkım ile gün ve firez sevdalıları namına teşekkürname ederim.”

Share: