Uydu takibinde yer etraflı müddet izlenen “Caretta Caretta Tuba” 17 bin 500 kilometre yol gitti

Dalyan’daki Bahir Kaplumbağası Araştırı Istirdat Iyileştirme Merkezi (DEKAMER) görevlilerince uydu izlem cihazı takılarak 3 yıl önce denize bırakılan deniz kaplumbağası “caretta caretta Tuba”, 3 yılda 17 bin 500 kilometre misil mezuniyet etti ve halen yolculuğuna devam ediyor.

Muğla Dalyan’daki DEKAMER’in, TUI Care Vakfı desteğiyle 28 Ağustos 2019’bile uydu izlem cihazı takarak denize bıraktığı ve “Tuba” adı sunulan 25-30 yaşlarındaki caretta caretta, uydu izlem cihazıyla Türkiye’den Adriyatik’e kadar izlenen ilk deniz kaplumbağası oldu.

Göç, beslenme ve şita alanlarının belirlenmesi üzere izlem edilen caretta caretta Tuba’nın, kumsala ya üstelik apayrı yönlere elbette yöneldiği, yerin manyetik alanından, akıntının yönünden kuşkusuz etkilendiği birlikte izleniyor.

Takip cihazı sebebiyle rotası haritadan 7 milyon 300 bin yol görüntülenen ve yolculuğunun elbet devam edeceği merakla beklenen Tuba, 3 yılda 17 bin 500 kilometre misil bitirme etti.

Bu kadar detaylı yola rağmen üstüne takılan izleme cihazından halen vukuf akışı sağlanabilen Tuba, uzmanlar üzere beklentilerin ötesinde bilgi sağladı ve sunma tafsilatlı süreyle izlenen bağa oldu.

Dalyan İztuzu plajından kumsala bırakıldıktan bilahare iki ayını Marmaris açıklarında nâkil daha sonradan benzeri kamer kadar benzeri sürede Yunanistan’a vasıl Tuba, Malta, İtalya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan kıyılarına uğradı.

Caretta caretta Tuba, yeni verilere bakarak İtalya’nın güneyindeki Lecce şehri denizi açıklarında bulunuyor.

Uydu izlem cihazıyla izlem edilen bahir kaplumbağalarının hareketleri, DEKAMER’in genel ağ sitesinden izlenebiliyor.Share: