Demin da güvence akçesi krizi başladı

Familya sahibi – müstecir krizinde yıpranmamış tez… Söylenenlere bakarak bazen ev sahipleri, kiracılarını çıkartırken depozitoyu kalın kafalı ifa üstüne sıkıntılar çıkarıyor. Kimisinin vermediği, kimisinin ise natamam ödemenin yollarını aradığı sav ediliyor. “Anca ki 5 yıl evvel Euro cinsinden aldığı depozitoyu o günün TL mesabesinde ödemeye çalışanlar dahi var” deniyor.

‘PARA SAHİBİ DEPOZİTOYU İADE ETMEKLE MEMUR’

Kiracıların hakları için hikmet veren Bilcümle Girişimci Yurt Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Kağan Akdoğan “Depozito umumi uygulamalarda icar bedelini mahsup edilse dahi hukuki açıdan bu şekilde mahsup edilmesi türlü değildir. Mal sahibi güvence akçesi bedelini tahliye sonrasında iade etmekle yükümlüdür. Şayet depozitosunu iadeli alamaz ise hukuki yollara başvurması gerekir” dedi.

HANGİ DURUMDA ÖDENMEZ?

Depozitonun ne durumlarda kafasız ödenmeyeceği üstüne ise Aksungur, “Depozito haddizatında güvence bedeli demektir. Müstecir kiralanan gayrimenkulü tahliye ederken vermiş olduğu kötülük ve ziyana ilgilendiren tutar ile ödenmemiş kâin faaliyet, su, doğalgaz, kesenek ve borçları varsa bu düyun servet sahibi eliyle depozitodan mahsup edilebilir. Eğer sunulan güvence akçesi tam gayrimümkün ise, mütezayit miktarı müstecir kontratlarda alelumum ödemeyi akseptans ve taahhüt haysiyet” diye niteleyerek konuştu.

‘3 aylık bedeli aşamaz’

Akdoğan, güvence akçesi prosedürlerini ise şöyle özetledi: “Ev ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence akçesi verme borcu getirilmişse, bu değer üç aylık kira bedelini aşamaz. Depozito olarak dünyalık veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek amacıyla, parayı vadeli bir tasarruf yerine yatırmalı, bulunmaz evrakı ise tıpkı bankaya antrepo etmelidir. Banka, depozitoyu fakat iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya bile kesinleşmiş duruşma kararına dayanarak geri verebilir. Kiraya veren, icar sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay zarfında kiracıya alın icar sözleşmesiyle ilgili tıpkısı sevgili açtığını yahut yürütme evet üstelik hüsran vasıtasıyla takibe giriştiğini bankaya yazılı namına bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi vurdumduymaz vermekle yükümlüdür.”

Kira krizi büyüyor

 

Kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

 

Orak Ayı kocaoğlan icar çoğalma oranı ne kadar?

 

Familya sahibinden bakir taktik: Parayla müstecir tarh

 

Kiracılar dikkat: Fırsatçı eş sahiplerinden boşaltma şartı!

 

Share: