Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım yüzdelik 21 arttı

Türkiye’ye gelen Uluslararası Direkt Yatırımlar (UDY) yılın ilk yarısında geçmiş yılın bire bir dönemine göre yüzde 21 artışla 5,5 milyar dolara ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Envestisman Ofisi tarafından yapılan kayıtlı açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyet Dalan Bankası (TCMB) 2022 yılı haziran ayına ilgili UDY tutarını açıkladı. Buna göre, 2022 yılının önceki 6 ayında Türkiye’ye mevrut UDY tutarı, bir önceki yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzde 21’lik artış göstererek 5,452 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Akıbet 12 mahiye dönemde hep UDY girişi 14,77 milyar dolara ulaşırken, 2021 yılı toplamında bu hacim 14 bilyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Sunu çok yatırımı Hollanda yaptı

2022 yılı geçmiş 6 mahiye UDY verilerine bakarak bu dönemde Türkiye’ye arz fazla envestisman fail mevki 590 milyon dolar ile Hollanda oldu.

Verilere bakarak İsviçre 513 milyon dolarlık yatırımla ikinci, Almanya 211 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Sektörel kırılıma bakıldığında 2022 yılı önceki 6 ayında imalat uran ve toptan/uyumsuz tecim yüzde 31’çeri behre ile arz fazla UDY çekici sektörler olurken, hikmet ve bildirişim teknolojileri üstelik yüzde 11’lik pay ile ikinci tam düzlük aldı.

“Türkiye, küresel şirketlerin ilişki odağı olmaya devam ediyor”

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine vadi sunulan Cumhurbaşkanlığı Envestisman Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “Türkiye, pandemi sonrası dönemde zinde ve dayanıklı envestisman ortamı sebebiyle bir nice ayrımlı sektörde hareketlilik gösteren küresel şirketlerin rabıta odağı olmaya bitmeme ediyor. Tedbir zincirindeki değişimlere çabuk adapte olmamız yardımıyla yatırımcılarımız küresel ölçekte rekabet edebilen mahsulat ve hizmetler ortaya koyabiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye sonuç 20 yılda lehçe bire bir AR-GE, üretim, lojistik ve dalavere merkezi oldu ve edimsel yatırımlarla bu konumunu pekiştirmeye bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Teknoloji girişimleri 140 işlemde 1,4 milyar dolar envestisman aldı”

Dağlıoğlu, “Ayrımsız farklı cesim antet ise teknoloji girişimlerimizin aldığı yatırımlar. 2022 yılının önceki şeş ayında Türkiye’deki yavru, erken ve ileri etap uygulayım bilimi girişimleri 140 işlemde 1,4 bilyon dolar yatırım aldı.” açıklamasında bulundu.

Hayat Dolu, dayanabilen ve hızlı büyüyen ekonomisiyle Türkiye’nin, sürdürülebilir UDY fethetmek üzere yatırımcı dostu politikalar ve açık yetenek havuzunun birlikte Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği noktada global pazarlara ulaşım sağladığını dile getiren Dağlıoğlu, “Yılın kafasız kalanında tedarik zincirinin güçlendirilmesi ekseninde ve uygulayım bilimi girişimlerinin finansmanı alanında yatırımların devam etmesini öngörüyoruz.” dedi.

 

Format Bankası rezervleri 98,3 bilyon dolar oldu

 

Enflasyona alın en akilane envestisman

 

Share: