Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası ticaret yasağı

Çin, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyarete karşılık yerine Tayvan ile ticaretin ayrımsız kısmını durdurdu. Tayvan medyası de pazartesi haset Çin’in 100’den fazla tedarikçiden azık ithalatını yasakladığı yönünde istihbarat yayımlamıştı.

Çin Gümrük Umumi İdaresi zaman yaptığı açıklamada, geçen yıldan bu yana ürünlerde tayin edilen pestisit kalıntısı ve corona virüsü dolayısıyla dondurulmuş balık paketleri ile gâh balık ve meyvelerin ithalatının askıya alındığını söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı ise yaptığı ayrıksı aynı açıklamada, ait yasa hükümlerine bakarak natürel kum ihracatını yasakladığını söyledi. Fakat açıklamada, Pelosi’nin ziyaretine ve bununla bağlantılı olası iktisadi müeyyide ihtimaline değinilmedi.

ÇİN ELAN GEÇMIŞ DA YASAKLAMIŞTI Pekin, siyasi meseleler yüzünden elan geçmiş üstelik Tayvan’ın ekincilik endüstrisini gaye almıştı. Çin geçtiğimiz sene Tayvan’dan ananas, şem ve lezzetli elma ithalatını durdurmuştu. Tayvan’birlikte üretilen meyvelerin çoğu yetersiz içre tüketilirken, ihracatın şişman çoğunluğu Çin’e yapılıyor. Cenup Tayvan’ın ekincilik yapılan bölgeleri da Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyen Tsai Ing-wen’in Demokratik İlerleme Partisi’nin kaleleri adına görülüyor.

 

İKİ BÖLGE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ BÜYÜYORDU

Çin, Tayvan’ın bildirme büyük ticaret ortağı namına görülüyor. İki ülke arasındaki ticaret, sabık yıl yüzdelik 26 artarak 328,3 bilyon dolara ulaşmıştı. Çin gümrük verilerine bakarak, adadan yapılan ihracatın ithalatı aşmasıyla Tayvan bu ülkeye alın 172 milyar dolar aut ticaret dahası vermişti.

İthalatçı pozisyonda olan Pekin, Tayvan ürünlerine yaptırım uygulayarak bu avantajını kullanabilirken, Tayvan ise Çin’in yarı nâkil tedarikinin kocaman bire bir bölümünü karşılıyor.

Çin Tayvan’ı engelleme ederse yonga krizi kapıda

 

Çin, KUL’nin Pekin büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

 

Çin ordusu, asıl mühimmatla manevra başlattı

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini kınadı

 

Share: