Türkiye ile Pakistan ortada tecim anlaşması

Türkiye ile Pakistan beyninde Mal Ticaret Anlaşması imzalandı.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Başvekâlet konutunda gerçekleştirilen törende, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Pakistan Ticaret Bakanı Seyid Navid Kamar, iki büyüklük arasındaki Mal Tecim Anlaşması’nı imzaladı.

Başbakan Şahbaz Kutsi, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, Ankara ile İslamabad arasındaki tarihi ilişkilerde bu anlaşmanın köşe taşı olduğunu vurgulayarak bunun iki talih için birçok fırsatlar oluşturacağını rapor etti.

Kutsal, Pakistan ile Türkiye’nin kapasitesinin hayallerin ötesinde olduğuna işaret ederek imzalanan anlaşmanın ticaret ve yatırımların artırılmasını sağlayacağını kaydetti.

Ticaret Bakanı Muş, Pakistan ile ilişkilerin derin kökleri olduğuna dikkati çekerek bugünün, iki mevki arasındaki soylu erki ve ticari ilişkilerde kebir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Bu anlaşmanın iki devlet beyninde hedeflenen 5 milyar dolarlık ticaret hacmini ihata etmek için bildirme mehabetli araçlardan biri olacağını vurgulayan Muş, anlaşmanın, ikili ticaretin genişlemesi ve çeşitlendirilmesine hizmet edeceğini aktardı.

Muş, Pakistanlı mevkidaşı Kamar ile görüşmesinde anlaşmanın hizmet, envestisman ve e-tecim sektörüne genişletilmesi için müzakerelerin başlatılmasında mutabık olduklarını kaydetti.

“Serbest Tecim Anlaşması” vurgusu

Pakistan Ticaret Bakanı Kamar ise bu anlaşmanın iki mevki ortada tafsilatlı zamandır müşavere edilen erkin tecim anlaşmasının imzalanmasına yol açacağını ve onun de imzalanmasının antlaşma meselesi olduğunu vurguladı.

Pakistan Başvekâlet Ofisinden 21 Temmuz’üstelik yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Türkiye ile Mal Ticaret Anlaşması’nı onayladığı belirtilmişti. Açıklamada, Türkiye’nin Pakistan’a 261 üründe imtiyaz tanıyacağı ve bunların 123’üne eklenmiş ayar vergisi uygulamayacağı, buna bedel adına Pakistan’ın üstelik 130 yapıt üzere Türkiye’ye gümrük tarifelerinde imtiyaz tanıyacağı aktarılmıştı.

Ticaret Bakanı Muş erte Pakistan’a gidecek

 

Pakistan’dan dünyaya ‘Cemmu Keşmir’ çağrısı

 

Pakistan: ABD’nin çekicilik sahamızı kullandığına dair sav bulunmayan

 

Share: