TÜRK-İŞ’e göre ekimde 4 şahsiyet ailenin yokluk sınırı 24 bin 186 teklik oldu

TÜRK-İŞ’in araştırmasında, ilk teşrin ayında 4 nefis ailenin kıtlık sınırı 7 bin 425 lira, yetersizlik sınırı 24 bin 186 liralık kendisine hesaplandı.

TÜRK-İŞ’in, çalışanların inikat koşullarını uzaklaştırmak ve esas gerekseme maddelerindeki bedel değişikliğinin karı bütçesine yansımalarını yakalamak için herhangi bir ay yaptığı “Açlık ve Fukaralık Sınırı Araştırması”nın Ekim 2022 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya bakarak, bu kamer 4 şahsiyet ailenin mıhlı, tartılı ve yeterli beslenebilmesi için yapması müstelzim azık harcaması tutarını rapor fail “kıtlık sınırı” 7 bin 425 liralık oldu.

Gıda ile çul, hane, muvasala, yetişek, sağlık ve tıpkısı ihtiyaçlar üzere yapılması mecburi gayrı harcamaların hep tutarına balya mevrut “zaruret sınırı” ise 24 bin 186 teklik adına hesaplandı.

Bekar aynı çalışanın “kişi maliyeti” aylık 9 bin 706 teklik olarak belirlendi.

Ankara’bile aktif 4 kişilik ailenin gıda üzere yapması müstelzim minimal gider tutarı, bir geçmiş aya bakarak yüzde 2,48 artarken, akıbet 12 kamer itibarıyla çoğalma oranı yüzdelik 134,77 oldu.

Balık fiyatı değişmedi, kuzu hitit fiyatı düştü

Araştırmaya bakarak, ekimde benzen, peynir ve yoğurt grubundaki umum ürünlerin fiyatı arttı. Ayrımsız ayda peynir fiyatı averaj yüzdelik 12, yoğurt fiyatı ise yüzde 15 yükseldi.

Balık fiyatı değişmedi, dana eti fiyatı artarken kuzu hitit fiyatı düştü. Tavuk eti yüzdelik 9 arttı, er bezi fiyatı ise geçmiş aya bakarak değişmedi. Bakliyatlardan nohutun fiyatı yüzde 6 arttı, yeşil mercimeğin fiyatı düştü, al mercimek, arık fasulye ve semirtilmiş tohumların fiyatı yükseldi.

Aylık seviyede düğü fiyatı yüzde 8, makarna fiyatı ise yüzde 9 arttı. Un, irmik, bulgur fiyatı da yükseldi. Savuşturmak fiyatı bire bir kaldı.

Meyve ve sebzelerde umumi yerine fiyat düşüşü gözlemlendi ve başka metanetli çok azık fiyatı yükselirken maaş azık enflasyonunun yüzde 2,48’de kalmasında mefret ağırlık sağladı.

Semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık marul kabil yeşilliklerinin fiyatları düşerken pırasa, ıspanak kabil yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları arttı. Patates, biber, al lahana fiyatı düştü. Domates, üretimindeki faziletli girdi fiyatları sebebiyle yükseldi.

Meyvelerden elma ve üzüm fiyatı arttı, mandalina ve nar ortalama 13 liradan satıldı. Muz ve armut fiyatı geriledi. Averaj sebze kg fiyatı 16,10 liralık, ortalama semere kg fiyatı 14,72 lira oldu. Sayı Farkı meyve-sebze kg fiyatı ekimde 15,71 liralık yerine tayin edildi.

Share: