Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı er müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’üstelik çayır tırtılının ayçiçeği tarlalarına verebileceği engel, doğru ve eskiden yapılan ilaçlamalarla arz uzuv indirildi.

Türkiye’nin önde gelen gündöndü üretim merkezlerinden Edirne’da üreticilerin hasat mesaisi bitmeme ediyor.

Bölgede “gündöndü” yerine birlikte anılan ayçiçeğinde ilk teşrin yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’de tahminî 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın kestirmece 3 hafta elan sürmesi bekleniyor.

Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun çok yağışsız geçmesine karşın ayçiçeğinde verimin bereketli olduğunu söyledi.

Günebakan sezonunda bazı bölgelerde sâdır çayır tırtılına eskiden engelleme edildiğini tamlayan Arabacı, “Edirne merkezde pahal bire bir tırtıl sorunu olmadı. İlçelerde ara sıra yerlerde vardı. Gelişmemiş sürede ilaçlama yapılarak bu sav ortadan kaldırıldı. Muhakkak bazen tarlalarda uymazlık vardır amma genel olarak çokça şükür bodur sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’bile ayçiçeğinde geçen yıllardaki verim ortalamasını bu sene bile alacaklarını düşündüğünü tabir etti.

“Erken ve hızlı engelleme yapıldı”

Kırklareli Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda günâşık ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’bile gün çiçeği tarlalarında vahim şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, er ve acul müdahaleler ile zararın yer birkaç seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının tahminî 100 bin dekar alanda görüldüğünü aktaran Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını bertaraf ettik. Çokça hızlı cereyan ettik. Gayrı illerde de böyledir zira oralarda da çok nazik hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü ama 100 bin dekarın kâffesi kötülük görmüş değil. Hep alanı 100 bin dekar kendisine cebin, bunun bile yüzde 1’ini karşı. Bu birlikte 10 bin, 20 bin dekar kadar kısmı engel gördü. Dolayısıyla bize çok nazik tıpkısı külfet yapmayacak.”

Aksoy, kentte geçen sene 240 bin ton ayçiçeği hasat edildiğini, bu sene birlikte sabık yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama için dronlar kullanıldı

Tekirdağ Ekincilik ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise ülke genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda günebakan ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla karşı çiftçilerden gelen dilek konusunda mücadele başlattıklarını belirten Öcal, “Bakanlığımız dahi konuya karışan oldu. Bölgemize ilaçlama amacıyla dronlar gönderildi. Aceleci tıpkısı ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzde 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda gündöndü tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar alan gün çiçeği tarlasında yüzdelik 4’lük aynı alanda palet etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın cümlesi kötülük görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak vacip kötülük tespitini yaptıklarını aktaran Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzde 1’lik benzeri orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı çokça iri bir uymazlık oluşmadı. Ortalama dekarda 230 kilogram civarında ürün alınıyor. Yağmur almayan kesimlerde mahsul düşüklüğü yaşanıyor ama bu birlikte rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Gündöndü hasadında herhangi bir dava yaşanmayacak. Tırtıla müteveccih ilaçlamalar haddinden fazla güdük sürede akıbet verdi. Çabuk ve muvaffakiyetli tıpkısı mesai yapıldığı üzere haddinden fazla balaban ağırbaşlılık yaşanmadan ayçiçeğinde zararın daha çok olmasına engel olduk.”Share: