Torosların biberli köyündeki su çalışması için katır ve eşekler kiralandı

ANTALYA’nın, Karadeniz’in coğrafi yapısını mail Manavgat ilçesine merbut Torosların kötü köylerinden Yeşilbağ’birlikte, sarp yamaçlarda bulunan akarsu kaynaklarındaki arızalar ve restorasyon çalışmalarında, nöbet olmadığı amacıyla müteahhit firmanın kiraladığı katır ve eşeklerle malzemeler taşındı. 470 haneli köyün susama sorunu, 1 ayda çözüldü.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Akarsu ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğünce, Antalya’nın elem köylerinde yağışsızlık ve 50 yıl önceki kurulan içmece suyu sistemlerinin yenilenme çalışmalarında, Torosların sarp yamaçlarındaki akarsu kaynaklarına erişim üzere kat olmaması nedeniyle gereç taşımasında kiralık karakaçan ve katırlar kullanılıyor.

KÖYLÜ 2-3 KAMER SUSUZ KALIYORDUASAT Genel Müdürlüğü ekiplerinin Manavgat ilçesine sınırlı Yeşilbağ köyünde de özellikle yaz aylarında 2-3 ay süren ve bir nice evin susuz kalmasına öğün açan sakat yatırımların yenilenmesi çalışmalarında, eşekler ve katırlar kullanıldı. 2 bin 500 rakımlı Emerdin Dağı’nın zirvelerinde 470 haneli köye su ulaştırılabilen 5 ayrı su yatağı bulunuyor.50 yıl evvel kurulan kaptajlar aracılığıyla suyunu bu kaynaklardan düzlük köyde, son yıllarda alelhusus yaz aylarında hem çarkıt kaptaj sisteminin yetersizliği hem bile kuraklığa bağlı ciddi akarsu sorunu yaşanmaya başladı. ASAT ekipleri, dağın zirvelerine mümasil bölgelerdeki 5 ayrı akarsu kaynağındaki kaptaj sistemlerini yenileme çalışmalarında, buradaki inşada kullanılacak su boruları, çimento ve başka malzemeleri yol olmadığı için dağlık engebeli arazide kiraladığı eşekler ve katırlarla taşıdı.’SU KAYNAKLARI 2 BİN 200 RAKIMDA’ASAT Genel Müdürlüğü İşletmeler Büro Müdürü Salim Gültekin, alelhusus yaz aylarında bölgedeki köylülerin güç su sıkıntısı çektiğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda buradaki kaptajların çokça düzgün olmadığı, esasta yeteri su olduğu amma suyun temininde sorumluluk yaşandığını tespit ettik. Bu üzücü Emerdin Dağı, Manavgat’ın Yeşilbağ sınırında ve arkasında Konya-Beyşehir var. Yaklaşık 2 bin 200 rakımda, tezyifkâr çokça tahakküm bire bir coğrafya, Karadeniz’i andıran tıpkı coğrafya var. Yaz aylarında vatandaşlarımızın tazyik problemi vardı, antrparantez gâh evlerde hiç su yoktu, taşıma suyla akarsu temini sağlıyorlardı” dedi.Bu sorunların çözümü üzere başlattıkları çalışmada, suyun gözüne yol olmadığı ve araçlarla gidilemediği üzere katırlar ve eşeklerle yükleri taşıyıp kestirmece 1 aylık stabil imalat süreci yaşadıklarını anlatan Gültekin, “Amma sonucunda kaptajlarımızı yeniledik. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak takkadak kenar kesiminde ekincilik ve turizmin olduğu yerlerde değil, Torosların etekleri ve zirvelerinde dahi buraları muntazır vatandaşlarımıza bakım için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kaptajlar düzenlenerek henüz sağlıklı ve sağlıklı, elan fazla su temini sağlanarak vatandaşlarımızın sorunu çözüldü” diye konuştu.’SULAR ARTIK KESİNTİSİZ AKIYOR’Yeşilbağ Muhtarı Ahmet Özkul, havaların kurak gitmesi ve şehirlerde hareketli köylülerin yaz tatilinde köye gelmesiyle oluşan derya nedenleriyle yaz dönemi sularının azaldığını ve güç coşkunluk sorunu yaşadıklarını anlattı. Bir Nice evde tek su olmadığını söyleyen Özkul, ASAT yetkililerinin restorasyon çalışmasıyla, 5 su kaynağındaki kaptajın yenilendiğini, malzemelerin posta olmayan dağlık alanda da merkep ve katırlarla taşınmasıyla sorunlarının çözüldüğünü ve daha çok seçkin evde suların akıcı aktığını dile getirdi.

Köylü kadınlar ise susuz kaldıkları dönemde çamaşır, iz, cağ ve bostan sulama kabil işleri için aşağı mahallelerde bulunan evlerden taşıma suyla ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıkları ve rastgele sene yaz aylarında şişman müşkülat yaşadıklarını anlattı. Sorunun çözümüyle bile artık su taşımaktan kurtulduklarını belirten kadınlar, emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: