Tekme vatandaşlara Bulgaristan seçimlerinde düşünce istimal çağrısı

Yalova Balkan Göçmenleri Terbiye Ekin ve Tesanüt Derneği (Bal-Kafile) Başkanı Lütfi Özgür, 2 Ekim’birlikte gerçekleştirilecek Bulgaristan umumi seçimlerinde Türkiye’bile kıvrak çifte vatandaşlara rey kullanma çağrısında bulundu.

Bal-Barhana Başkanı Lütfi Özgür, deneklerine ilişik Balkan Evi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. 2 Teşrinievvel 2022 Iş günü yapılacak intihabat için yapılan çalışmaları anlatan Bağımsız, Bulgaristan’bile geçtiğimiz sene 3 lime seçimin yapılmasına rağmen liyakatli bir ortak yönetim hükümetinin kurulamadığına dikkati çekti. Hükümetlerdeki muvazenesizlik nedeniyle baştan erken seçim kararı alındığını anlatan Özgür, “Bu seçim bizim amacıyla tıpkı geçmiş seçimlerden daha muhteşem. Bulgaristan’de siyasi benzeri dengesizlik, emniyetsizlik var. Bunun nedenlerinden aynı tanesi birlikte Bulgaristan’dahi parlamentoya giren partiler dolay yargılı, ‘Hiçbir devir Türe ve Özgürlükler Hareketi Partisi ile tığ koalisyon kurmayız’ diye seçimlere gittiklerinden bu kargaşa yaşanıyor. 4 damarlı tümen birbirine ortak yönetim ortağı olunca hükümetler üstelik tartılı olmuyor. Önümüzdeki ahit Hak ve Özgürlükler Partisi ‘güven ve balans’ sloganıyla seçimlere çıban yaptı” diye niteleyerek konuştu.

Seçim günü bildirge doldurulmadan dilekçeyle fikir kullanılabilecek

Türkiye genelinde 143 kapalı açıldığını ancak dilekçelerle bu sayının artabileceğini anlatan Bağımsız Milletvekili, şöyle konuştu:

“Çevrimiçi dilekçeler doldurularak kasa sayısını artırmayı planlıyoruz. Sahiden Yalova’dahi geçen seçimlerde 3 sandık açılmıştı, Yalova forma, Çiftlikköy 500 Evler ve Altınova Subaşı’nda. Bu yıl kasa sayımımızı Yalova merkezde 2’ye çıkarmayı planladık. Ona göre da hazırlıklarımızı yaptık. 2’nci tıpkısı sandık açılması üzere 501 dilekçe doldurulması gerekiyor. Biz bugüne kadar 610 istida doldurmuş bulunmaktayız. farklı günümüz var. Umarım bu sayı henüz dahi artacak. Yalova’dahi işlek vatandaşlarımızın duyarlılığından kıran kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum. 6 eylüle kadar derneklere başvurarak dilekçelerini doldursun. Ayrımsız zamanda bu arzuhâl intihap günü bildirge doldurmadan, yoğunluğa sebep vermemiş, yığılmalar tor oluyor.”

“Siyasal istikrarın sağlanması hesabına oylarımızı hep gelişigüzel kullanacağız”

Herkesi sandık başına giderek düşünce kullanmaya çağırma eden Hür, “Türklüğüne erbap geçmek istiyorsa, Bulgaristan vatandaşlığına sahip çıkmak istiyorsa lütfen sistem 2 Ekim’bile kasa başına gelerek demokratik hakkı olan oyunu kullansın. Tığ Yalova’birlikte dört sandığın açılması üzere gereken gayreti gösterdik. Bundan sonrasında bile vatandaşımız sandığa gelerek oyunu kullansın. Bire Bir ülkenin ayrıksı ülkenin iç işlerine nehiy hakkı yoktur amma biz tekme vatandaşlar adına derneklerde bire bir araya gelerek Bulgaristan’daki politik istikrarın sağlanması adına oylarımızı bilcümle alay malay kullanacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ Bulgaristan’ın kalkınmasını istiyoruz”

Yalova’dahi yaklaşık 2 bin 300 kişinin oy kullanma hakkı olduğunu anlatan Müstakil, son seçimlerde bin 600 görüş kullanıldığını söyledi. Bu seçimlerde sayının 2 bine çıkmasını istediklerini dile getiren Müstakil, “Bulgaristan parlamentosunda 240 iskemle bulunuyor. Son seçime biz 3’üncü öğür kendisine 34 milletvekili ile parlamentoya girdik. Maatteessüf bu hasmane tutumlarından etraf sair partilerin Bulgaristan Türklerine cebin tutumu zımnında koalisyona giremedik. Bu istikrarsızlıktan sonradan bize ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Bulgaristan bizim vatanımız. Biz Bulgaristan’ın kalkınmasını istiyoruz. Biz Bulgaristan’dahi abra olmasını istiyoruz” dedi.

Mutlak, 2 Ekim’de gerçekleşecek seçimlerde düşünce istimal işlemlerini saat 07.00-20.00 saatleri ortada yapılacağını sözlerine ekledi. – YALOVA

Share: