Tekirdağ’da yetiştirilen hindiler birçok ile gönderiliyor

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde üretici Yenmiş Vahim eliyle yetiştirilen hindiler, yılbaşı öncesi diğer illerden birlikte talep görüyor.

Umurbey köyünde meralarda çeltik özellikle oluşmak üzere akdarı, buğday, gündöndü ile saf sönümsüz hindiler, lezzeti ile öne çıkıyor.

Üretici 66 yaşındaki Dokunaklı, AA muhabirine, arkadaşının tavsiyesi üzerine başladığı mesleğini 14 yıldır sürdürdüğünü söyledi.

Bu sene hindilerinin, yılbaşı öncesi kısık istek gördüğünü belirten Okkalı, ürettiği 4 bin hindiden 3 binini sattığını dile getirdi.

Türkiye’nin mütenevvi illerine hışır satışı gerçekleştirdiğini aktaran Kırıcı, şöyle konuştu:

” İstanbul, Çanakkale, Edirne, Bursa ve İzmir üzere illere hindilerimi satıyorum. Bu yıl bin hindim kaldı. Talep ve satışlar gayet pir. Kilosunu 100-110 liradan satıyorum. Fakat bu hareket çıdam istiyor. Zorlukla tıpkısı gelişim. Sabah dönüş doğmadan kalkıyorum. Çünkü hayvanlara merada bakıyoruz. Ondan sonra daim fehmetmek gerekiyor.”

Ağır Sıklet, algın ve nüktedan şavalak etinin tatsız olduğunu vurgulayarak, “Öncelikle tüylerinin bembeyaz olması ve angıç altlarına baktığında sapsarı yağ olması geçişsiz.” dedi.

Share: