KIRKLARELİ – Trakya’da yerel hayvanların araç altına alınması uygulaması sürüyor

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da domestik hayvanların kayıt altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında bu hayvanlara mikroçip arızi işlemi sürüyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının, yerel hayvanları sayısal kimliklendirme çalışması devam ediyor.

“Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dayalı Talimatname” kapsamında başlatılan uygulamaya Trakya’birlikte hayvanseverler bandaj gösteriyor.

Yerli hayvanları ile Ekincilik ve Orman müdürlüklerine ya bile veterinerlere mevrut vatandaşlar, yonga işleminin arkası sıra hayvanlarını “Aile Hayvanı Taşıt Sistemi”hangi karışma ettiriyor.

Hayvanlara ilgili bilgilerin meydan aldığı kimlik kartları sahiplerine doğrulama ediliyor. Evcil hayvanların 31 Aralık’a büyüklüğünde anahtar altına aldırılması zorunluluğu bulunuyor.

Bu tarihe büyüklüğünde hayvanlarına çip taktırmayanlara, 5199 az Hayvanları Dulda Kanununa göre yönetsel para cezası uygulanacak.

“Çalışma majör”

Kırklareli Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, AA muhabirine, eksiksiz domestik hayvanların pusat altına alınması üzere çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Sahipsiz efsanevi sorununu sunma organ düşürmek için bu çalışmanın majör olduğunu tabir eden Aksoy, yonga uygulaması ile hayvanların etiket bilgilerine ulaşılabileceğini kaydetti.

Kaybolması veya sokağa bırakılması durumunda kime ilgilendiren olduğunun serian belirleme edileceğini anlatan Aksoy, “Amacımız, hayvanları taşıt altına alıp sahipsiz efsanevi problemini arz çabuk şekilde fora etmek. Bunlarla ait bire bir altyapı oluşturduk, bu altyapıya kayıtlarını bitirdikten sonraları ülkemizde kaç köpek var, hangi ırk, ne temel, bunların kâffesi ortaya çıkacak.” diye niteleyerek konuştu.

Aksoy, kentte şu temel büyüklüğünde yaklaşık 6 bin hayvanın kimliklendirildiğini aktardı.

Kırklareli’nde etkili 72 yaşındaki İlhan Arıkan birlikte sabık sene çöp konteynerinin yanında ayağı fay halde bulup sahiplendiği kedisi “Pamuk’u” pusat altına sığdırmak amacıyla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne geldiğini belirtti.

Arıkan, çip takılması sonrası duygulu anlar yaşadığını dile getirerek değme canlıya değer verilmesi gerektiğini ifade etti.

Share: