Tekirdağ tabii güzellikleriyle doğaseverleri bekliyor

Tekirdağ deniz, gastronomi, hars turizminin birlikte doğa turizmiyle da serencam yıllarda adam yapmaya başladı.

Huy yürüyüşlerinden ötede sporlara, kampçılıktan uğraşı balıkçılığa kavi çokça turizm çeşidinin yapılabildiği şehir bu özellikleriyle sonbahar mevsiminde elan birlikte öne çıkıyor.

Ganos Dağı etekleri dinlenme kampı tutkunlarını, ormanlık alanlar yürüyüşü sevenleri, Uçmakdere adrenalini faziletli sporlardan hoşlananları çekiyor.

İstanbul’a 145, Edirne’ye 142, Kırklareli’ne 117, Çanakkale’ye 160 kilometre uzaklıktaki kent, bu coğrafi özelliği nedeniyle dahi haddinden fazla turiste sülale sahipliği yapıyor.

“Tekirdağ, gelişigüzel mevsimde ayrı sunturlu”

İl Ekin ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Tekirdağ’ın bahir turizminin yanı sıra tabiat ve taşkın turizminde de dolay plana çıkmaya başladığını söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın değme mevsimde ayrı güzellikler yaşattığını belirtti.

Özellikle sonbahar mevsiminin Tekirdağ’üstelik aynı eksantrik yaşandığını anlatan Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“Yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya dönen ve dökülen yapraklar burasını tıpkı çekim merkezine dönüştürüyor. Uçmakdere özellikle görünmek için, Saray ilçesindeki ormanlar bu güzellikleri içinde bulunduruyor. Tutum rotalarının olduğu Uçmakdere’üstelik dökülen yapraklar içre üslup tahsis etmek çokça pir.

Aynı zamanda yapraklarını dökmeye başlayacak üzüm bağları beyninde dahi evire çevire gezintiler insanları cezbediyor. İstanbul’a arz mümasil yerde, arz evire çevire bağları, ormanları bulunduran Tekirdağ temas sezon olduğu üzere güzün da ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.”

“Ağaçlar nitelik cümbüşü oluşturmaya başladı”

Paraşüt eğitmeni Kadir Aksoy, gökyüzüyle kavuşmak isteyenleri Uçmakdare’ye beklediklerini anlatım etti.

Aksoy, Uçmakdere’nin doğasıyla insanlara benzersiz güzellikler sunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Ganos Dağı eteklerindeki ağaçlar hasep cümbüşü oluşturmaya başladı. Bu güzellikleri gökyüzünden örtmek isteyenler buraya gelip uçmak istiyorlar. Tığ hafta arası, hafta sonu uçuşlarımızı yapıyoruz. Huy tutkunları gelip bu güzellikleri görüyor.”

İstanbul’dan gelen Sap Karadağ, ilk kez kamp amacıyla Tekirdağ’a geldiğini belirtti.

Karadağ, Tekirdağ’ın İstanbul’a yakınlığının üstünlük olduğunu anlatarak, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tekirdağ’ın havası, doğası ve denizi çokça iyice. İsterseniz burada kamp, isterseniz paraşütle uçuş yapabilirsiniz. Burada dinlenme kampı fethetmek çok iyice. Herkese burada dinlenme kampı yapmasını kaynak ederim.”Share: