TBMM Umumi Oturmuş

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Fırka’nin gündeme ilişik ekip önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda İYİ Öğür’nin “Yolsuzlukla savaş”, HDP’nin “Kürtlere yönelik koca planlaması” ve CHP’nin “Yamaklık ve öğrencilikteki staj sürelerinin tekaütlük hesabına dahil edilmesine” ait kol önerileri ayrı ayrı ele alındı.

Partisinin önerisi konusunda mütekellim İYİ Fırka Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, yapılan araştırmalarda Türkiye’de gözle görülür ayrımsız şekilde “yolsuzluğun arttığını, artan yolsuzlukların ekonomiyi ve hazineyi nazik zarara uğrattığını” savundu.

AK Parti’nin kurulurken 3Y formülünü kamuoyuna açıkladığını anımsatan Erel, “DÜRÜST Öğür; yoksulluğun, yolsuzluğun, yasakların olmayacağı çokça güzel bir büyüklük vadetmişti. Yolsuzluğu ortadan kaldıracağını tez fail siyasi kaime yaptığı konuşmalarda yoksulların sayısının arttığını bildirme ederek bu yoksullara yaptığı içtimai müzaheret miktarını artırmakla övünmektedir. Yani tıpkı hükümet ülkesinde artan yok yoksul ve çöllük sayısından çekicilik duymaktadır, saygınlık duymaktadır.” diyerek konuştu.

DOĞRU Fırka Karabük Saylav Niyazi Güneş ise yayın ve hizmetin olduğu yerde yolsuzluktan bahsedilemeyeceğini, yolsuzlukla mücadele konusunda oylumlu adımlar attıklarını, YANLIŞSIZ Öğür’nin yaptıkları hizmetlerle milletin gönlünde iri ayrımsız hazzetme kazandığını kaydetti.

Partisinin grup önerisi üzerine mütekellim HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Türkiye’nin yeryüzü heybetli sorunlarından olan “Kürt meselesinin, Kürt nüfusu üzerinden tekrar gündeme geldiğini” söyledi. Kaçmaz, Cumhuriyet Altını dönemi boyunca bir nice kere Kürtlerle ilişkin raporlar hazırlandığını ve “Kürt şahsiyet artışının tıpkı kızdırma yerine görüldüğünü” doğacak sürdü.

CHP Ankara Mebus Uzun Gök, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuk sayısı üzerinden yaptığı açıklamaların Kürtlerde endişeye illet olduğunu öne sürdü.

İki çevrim sonraları Cumhuriyetin 99. yılının kutlanacağını hatırlatan Uzun Asuman, “Türkiye Cumhuriyeti tekmil yurttaşların beraberliği üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet Altını açacak, etnik üs temeller üstüne değil panel bilinç ve ülkü birliktelik üstüne kurulmuştur. Cumhuriyet Altını parçalanmamış budunsal ve inançlara eşittir. ” ifadelerini kullandı.

DOĞRU Fırka Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel, Cumhur Reisi Erdoğan’ın katiyen benzeri etnik kökeni misyon almadığını, kastedilen şeyin PKK terör örgütü olduğunu belirtti.

Dinçel, “Endişe okumanın ve konuyu farklı yerlere çekilmesinin kimseye faydası yoktur.” dedi.

Partisinin grup önerisi üstüne konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ise çıraklık ve öğrencilikteki staj sürelerinin tekaütlük hesabına dahil edilmediğini, bunun vatandaşların mağduriyetini yanı sıra getirdiğini söyledi.

Konuyla ilgili kanun teklifi verdiğini dile getiren Özdemir, vatandaşların mağduriyetinin ortadan kalkması için bindi istedi.

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Fırka’nin gündeme ait grup önerileri kabul edilmedi.

Gelir Vergisi Kanunu ile Gâh Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: