Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

Konya’birlikte 40 sene ilk şakirt yerine başladığı mesleğinde kendini geliştiren etki tasarımcısı Servet Küçükdemirel, hırçın kürtaj mimarlık tekniği ile tarihi mekanları yüzüğe işliyor.

Konya’birlikte 1981 yılında 12 yaşında tıpkı kuyumcunun birlikte mesleğe çırak olarak başlayan Dünyalık Küçükdemirel (53), askerlik vazifesinin peşi sıra Konya ve mekân illerden sarrafların işlerini yaptı. Küçükdemirel daha sonra zat atölyesini açarak, tarihi mekanlar ilkin doğmak değişik tasarımları yüzük oyunu üzerindeki özel ahcar içerisine halk emeğiyle zıt mimari tekniği işlemeye başladı. Ayrıntılı yıllardır tasarım işine devam ederek kendisini geliştiren Küçükdemirel, “Bizim zamanımızda okumayan çocukları mesleğe veriliyordu. Ego dahi bire bir mesleğe verildim. Tahminî 9 sene falanca tıpkı ustanın yanı sıra çalıştım. Elbette orada tasarım öğretilmiyor, ana beceri öğretiliyordu. İşte ana nasıl yapılır? Tesviye elbet yapılır? Tamiri, imalatının temelleri öğretilirdi orada. Elbette tasarım olayı gitgide kendinizi geliştirerek başlıyorsunuz. 1981’den beri dun fevk bu işe devam ediyorum. Çığır hakeza benzeri özdek, kendinizi geliştiremezseniz olduğunuz yerde sayıyorsunuz. Şayet bire bir yerlerde aynı şeyler ayırmak istiyorsanız, benzeri işaret düşünmek istiyorsanız kendinizde kesiksiz yeniliğe kemiksiz olmanız lazım” dedi.

“Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 hayat filan anca yapıyor”

Bu işin hemen yüzük oyunu yapmayla olmadığını anlatan Mal Küçükdemirel, “Hangi yapmam geçişsiz derken, bilahare taşların içerisini oyarak tarihi yerleri yapma fikriyle başladık. Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 kişi falan fakat yapıyor. Elbette el bire bir iş, söz misali Hükümdar Ahmet Camisini tığ taşı tersten oyma yöntemiyle yaptık. Taşı dizge süresince tıpkı minyatür kadar bire bir özdek olduğunu düşünüyor. Aslında taşı tersten oyarak yapıyoruz. Bu birlikte cevahir anlamında dünyanın yer tahakküm işlerinden bire bir tanesi. Biz bunu çokça şükür başardık ve dünyada nazik kitlelere ulaştık. Yani bu tasarımı seven insanlarla ilişkin çokça fena hâlde yerlere ulaştık. Politik liderlerin işlerini yapıyoruz, sanatçıların işlerini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerin tek antlaşma bitmemesi üzerine tavsiyede kâin Küçükdemirel, “Şayet aynı aksiyon yapıyorsanız bunu en son seviyeye getirebilmeye çalışmalısınız. Bittabi kim hedeflerimiz var. Temsil en son yaptığım işlerden tıpkı tanesi İshak Vakarlı Sarayı, Balkı Doğubayazıt’ta bulunuyor, orayı yaptık. Oranın köprülü kapılar var. O kapıları yaptık. Bunlar adi tasarımda muhteşem şeyler. Bittabi ki elan güzelce şeyler yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yüzüğün fiyatlarına gelince haddinden fazla değişebilir yani 3 bin liradan 50 bin liraya büyüklüğünde yüzük yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuklarının koluna zer aynı bilezik takmalarını isterim”

Ailelere uyarıda kâin Küçükdemirel, “Ailelere tavsiyem çocuklarınızı tıpkı mesleğe verin. İyi de olsa dağ birlikte olsa zat kendini geliştirebilecek, kendi kapasitesine bakarak benzeri mesleğe vermelerini çokça istem ederim. Çocuklarını seviyorlarsa dirayetli kızıyormuş, idareci bağırıyormuş buna bakmasınlar ve çocuklarına hasis tıpkısı yük versinler. Çocuklarının koluna altın tıpkısı kelepçe takmalarını isterim” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: