AİÇÜ’de 6. Uluslararası Ana ve Uygulamalı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı (ICANAS 2022) başlama aldı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin (AİÇÜ) düzenlediği “6. Uluslararası Temel ve Kılgısal Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı” (6th International Conference on Advances mağara Natural and Applied Sciences, ICANAS 2021) başladı.

Konferansın küşat programına AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Parıltı, ICANAS 2022 Başkanları, Bilim Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Durak, konferansta bildirileriyle yer düz haber insanları ile akademisyenler katıldı. Üç çevrim sürecek konferansta dar içinden ve ev dışından katılan bilim insanları 30 oturumda 200 bildiri sunulacak.

Konferansın açılışında konuşan AİÇÜ Rektörü ve ICANAS 2022 Fahri Başkanı Prof. Dr. Abdulhalik Felaket, “Bilimin kardeş kardeş bütünleştiği ve Doğudan Yükselen Işık parolasıyla bilimsel ve akademik çalışmalarına yordam veren üniversitemizde sizleri ağırlamaktan öz saygı duyduğumu tabir valör, bu sene 6. düzenlediğimiz Uluslararası Asıl ve Kullanışlı Ulum Konferansına berceste geldiniz diyorum” dedi.

Bugün her an küsurat bire bir şekilde bitmeme fail sanayileşme ve küreselleşme olgusuyla birlikte insanlığın yepyeni aynı çabucacık eskimemiş teknolojik gelişmelerle nano teknoloji çağına gelmiş olduğunu tamlayan Prof. Dr. Karabulut, “Günümüzde uygulayım bilimi topluluk için hayat biçimimizi belirleyen bildirme makro faktörlerden biri haline geldi. Kopernik devrimiyle başlayan modern bilimin gelişimi sanayi devrimlerinin gerçekleşmesine temel oluşturmuştur. Hikmet ve İletişim Teknolojileriyle yaşanan müfrit değişikliklerin ve gelişmelerin alelhusus 20 yy. başlarında Quantum kavramıyla başlayan proses zaman sentetik zeka, robotik, 3D yazıcılar, nano uygulayım bilimi, biyo uygulayım bilimi, artırılmış hamur, enerji depolama üzere müstakbel uygulayım bilimi eliyle zihnin sınırlarını kahir ve üste onu aşarak kayırıcı aklının taharri altına kayran gelişmeler karşımıza çıkmaktadır. Yaşamakta olduğumuz bu dönüşümü beceri açıdan değil, tarihsel, açık oturum, sosyolojik, kültürel, töre bilimi ve felsefi yönleriyle bile ele kabul etmek nazik benzeri önem sunu etmektedir” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Sıkıntı, “Bilgisayar ve biyoteknolojinin durdurulamaz yükselişi bizi Transhümanizm konusuyla tanıştırmıştır. Transhümanizm, teknoloji çağının getirdiği yıpranmamış aynı felsefik terim ve harekettir. Değişik tıpkısı ifadeyle Transhümanizm, nanoteknoloji, jen kopyalama ve bireşimli zeka vb. encam teknoloji insanlar üstünde uzun tıpkısı biçimde kullanılmasını destekleyen kültürel tıpkısı harekettir. Acun çıktı Uran 4.0 ötesinde Endüstri 5.0 ve Toplum 5.0 tartışıldığı tıpkısı dönemi yaşıyor. Bizler geçmişteki yapı, endüstri, demiryolu, otomobil ve elektronik beyin devrimlerini kaçırdığımız üzere bu bilgelik dönemini birlikte kaçırmamak için tabiri caizse Quantum Sıçrama gibi ayrımsız sıçrama yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Unutulmamalıdır ki tek talih yararsız el altında yaşamakta olan sayısal dönüşümü kaçırabilecek büyüklüğünde nazik tıpkısı lükse eş değildir. Gelecekte bu dönüşümü kaçırmış ülkelerle bu dönüşümü yakalayabilmiş ve yönetebilmiş ülkeler arasındaki fark çokça elan iri olacak ve cemi dünyanın iletişimi ve işleyişini etkileyecektir” diye konuştu.

ICANAS 2022 Konferansı Koca Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Balkır, “6. Uluslararası Natür ve Uygulamalı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı’nın açılışını duyurmaktan ve dünyanın bir nice ülkesinden bilimsel deneyimlerini ve araştırmalarını benimsemek üzere bu çevrimiçi konferansa katılan katılımcıları selamlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Konferansın insan başkanı kendisine, mecmu katılımcıların bu etkinliğe, zat araştırı konularında eke yardım sağlayacaklarına özden inandığımı belirtmek isterim. Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik Sıkıntı’a, Üniversitemizde herhangi bir kalem bilimsel faaliyetin gerçekleşmesi destek ve ilhamı için teşekkürname ederim. Antrparantez Üniversitemizdeki gelişigüzel makule ilmî faaliyeti destekleyen ve isteklendirme fail İbrahim Çeçen beye ve bu konferansın hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde emeği sabık herkese teşekkürlerimi sunar, bu konferansın bütün katılımcılar üzere artağan ve hayır olmasını diliyorum” diye konuştu.

Düzenleme Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Durak, “Bu sene 6. Düzenlediğimiz Arsıulusal Natür ve Kılgılı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı’nı (ICANAS 2022) Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi ve Osh Izzet Üniversitesi ile birlikte gerçekleştireceğiz. İster araştırı lüzum ihya olsun, özlük başımıza hangi büyüklüğünde başarırsak başaralım, bu bilgi dünyasında katiyen yeterli değildir. Bu nedenle, bu konferansın mihrak noktası; düşün alışverişinde yatmak, yenilikçi araştırma sonuçları, deneyimleri ve en üst gelişmeleri sarılmak, araştırma ağları ve disiplinler arası benzeri toplu tartışma oluşturmaktır. Umarım Konferanstan yararlanan cemi yanlar edindikleri deneyimlerini özlük alanlarına uygulayabilme imkanı bulurlar. Seçme devir bizleri destekleyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Abdulhalik Felaket’a, ortak Üniversitelerimizin Rektörleri Sayın Prof. Dr. Alparslan Ceylan’a ve Prof. Dr. Kudaiberdi Kozhobekov’a, IC Holding Umumi Heyet Başkanı İbrahim Çeçen beye, IC vakfı yöneticilerine ve konferansın gerçekleşmesine katkıda kâin herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. – AĞRI

Share: